Co ničí zuby – na jaké potraviny si dát pozor?

Toužíte po krásně zářivém úsměvu, kterým budete oslňovat lidé okolo sebe? Úsměvem toho zmůžete opravdu hodně, někdy je to pravý klíč k úspěchu, jindy vám pomůže naladit druhé na příjemnější notu. Nikdy jím nic nezkazíte, můžete jen získávat. Ovšem takový úsměv musí být krásný a příjemný. Minimálně vám nemůže páchnout z úst a vaše zuby musí vypadat dobře. Pečujete o ně velmi pravidelně, ale nevypadají zdravě? A bílé? To rozhodně ne? Čím to je? Můžete si čistit zuby špatným způsobem, jindy můžete používat nekvalitní zubní pasty. A další z věcí je, že konzumujete potraviny, které neprospívají vašim zubům a kazí tak váš úsměv.

Dostačující péče o zuby

Často o zuby můžete pečovat opravdu dobře. Pravidelné čištění zubů, dobrá pasta, zubní kartáček, ústní voda, mezizubní kartáček, ale ani to nemusí stačit. Chodíte na pravidelné zubní prohlídky i na dentální hygienu? Pořád nemáte zuby krásně bílé? Některé z potravin mohou být „těmi špatnými“ které tuto práci neulehčují. Na co si dát pozor v jídelníčku?

Sladké nápoje

Pitný režim musíte dodržovat, ale také je klíčové to, co pijete. Sladké limonády nemají zrovna nejlepší vliv na vás a vaši hmotnost, ale třeba také umí nepěkně potrápit vaše ústa a zuby. Negativní vliv na zuby má nejen cukr, ale třeba také kyseliny, které vytváří perlivost v nápojích. Narušují tak zubní sklovinu.

Cirusové plody

Mandarinky, pomeranče, citrusy, citrony a další. Právě ty mohou mít devastující účinky na zubní sklovinu. Obsahují dost vitamínů, takže pro tělo jsou důležité. Opět platí, že je dobré po konzumaci citrusových plodů vypláchnout ústa vodou nebo si je poté vyčistit.

Kyselé okurky či kyselé salátové zálivky

Jsou dobré, vašemu zdraví mohou dosti prospívat, ale zuby z nich mít radost nebudou. Zuby opotřebovávají, jedna z nejhorších je kyselina, kterou najdete v octu. Pokud kyselé okurky máte rádi, po jídle si vypláchněte ústa vodou.

Nepřehlédněte: Žena trpí syndromem, který způsobuje, že jí mezi zuby rostou vlasy.

Slané pokrmy

Chipsy, brambůrky, sušenky a další slané pokrmy mohou vašim zubům udělat medvědí službu. Zbytky se usazují v mezizubních prostorech, ve stoličkách a podobně. Tyto pochutiny nejsou dobré ani pro vaše tělo, zdraví, takže pokud můžete, vyhněte se jim. Jinak opět platí, vypláchnout ústa vodou, čímž snížíte možná poškození a vlivy.

Víno

A to dokonce červené i bílé. Červené víno zbarví zuby vlivem chromogenů, což jsou pigmenty. Navíc také víno obsahuje taniny, které vysušují vaše rty. Obecně má alkohol negativní vliv na vaše zuby, ale také bílé víno může přispívat k poškození zubů.

Autor: Zuzana Žáková
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu