Co všechno má vliv na zdraví jater?

Jestliže se o své tělo zajímáte, měli byste se zajímat i o to, jaké faktory ovlivňují i vnitřní orgány těla. Všichni víme, že játra jsou spojena s alkoholem – ten, kdo holduje tomuto zlozvyku musí počítat s tím, že si játra poškodí. Jenže věděli jste, že jsou i jiné věci, které játrům škodí?

Cukr

Příliš mnoho cukru není špatné jen pro naše zuby. Cukr může poškodit i játra. Právě játra používají fruktózu k výrobě tuku. Příliš mnoho rafinovaného cukru a kukuřičného sirupu s vysokým obsahem fruktózy způsobuje hromadění tuku, které může vést k onemocnění jater.

Bylinné doplňky

I když bylinný doplněk znamená „přirozený“, nemusí to tělu vždy vyhovovat. Například u některých lidí, kteří berou bylinku zvanou kava kava neboli pepřovník opojný na menopauzu nebo k relaxaci, může dojít k nesprávné funkci jater, což může způsobit hepatitidu nebo selhání jater.

Nadváha

Jestliže je člověk obézní, jeho tuk se začne hromadit v jaterních buňkách, což vede k onemocnění jater (NAFLD). Výsledkem je, že játra mohou začít bobtnat. Postupem času může dojít ke ztvrdnutí a zjizvení jaterní tkáně (cirhóza). Dieta a cvičení mohou nemoc zastavit.

Příliš mnoho vitamínu A

Lidské tělo potřebuje vitamín A ke správné funkci. Můžeme jej získat z různého ovoce a zeleniny, zejména z těch, které jsou červené, oranžové a žluté. Ale pokud užíváte doplňky s vysokými dávkami vitamínu A, nemusí to svědčit játrům. Před užitím jakéhokoliv vitamínu A se poraďte se svým lékařem, protože jej pravděpodobně nebudete potřebovat.

Acetaminophen

Při jakékoliv bolesti je člověk zvyklý si okamžitě vzít lék, který bolest utlumí. V tomto případě je dobré nepřekračovat doporučené množství, protože pokud si vezmete prášek na bolest či nachlazení, který obsahuje acetaminofen, můžete si trvale poškodit játra.

Trans tuky

Trans tuky představují umělé tuky, které obsahují potraviny jako jsou polotovary, smažená jídla, koblihy apod. Strava s vysokým obsahem těchto trans-tuků zvyšuje pravděpodobnost vyšší hmotnosti. A jak už bylo zmíněno výše, nadváha není pro játra dobrá.

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu