Demence přichází nepozorovaně. Předcházejte jí včas

Příznaky začínající demence pacienti často přehlížejí, jelikož jsou v počátcích nenápadné a někdy je i lékař vyhodnotí mylně jako únavu, přepracování nebo podobný problém. Ve skutečnosti jde ale o mnohem závažnější komplikaci, která vyžaduje, abyste co nejrychleji zasáhli. V opačném případě se mohou příznaky zhoršovat.

Ztrácíte se v čase

Schopnost plánování a organizace času je u každého individuální. Pokud máte problémy s rozvržením aktivit do budoucna běžně celý život, nemusí se jednat o váš případ. Jakmile jste si ale všimli, že se najednou hůře orientujete v čase a někdy i v prostoru, může jít o začínající demenci. Pro pacienty je pak mnohem těžší naplánovat některé věci dopředu, nebo na ně poté myslet.

Vaše obratnost v prostoru se snižuje

Mozek při správné funkci běžně dokáže vyhodnotit, jak daleko musíte došlápnout, do jaké výšky zvednout nohu při chůzi do schodů a další složitější úkony. Lidé trpící počátečním stadiem demence mohou pociťovat sníženou schopnost tyto základní úkony zvládat. Častěji zakopávají, padají, motají se a v prostoru neumí fungovat tak, jak byli vždy zvyklí.

Zapomínáte běžné úkony

Jde o přirozený proces, který náš mozek využívá, aby se zbavil nepotřebných nebo třeba bolestivých informací. Jakmile se ale podobný problém začne objevovat častěji, raději navštivte svého lékaře. Zapomenutí mobilního telefonu nebo klíčů je běžným jevem. Jestliže si ale v obchodě musíte uvědomit, na jakém jste místě a pro co jste přišli, váš zdravotní stav může být v ohrožení.

Vyjadřování vám činí problémy

Dříve jste svými zábavnými historkami bavili celé pracoviště, ale dnes jen těžko hledáte slova? Demence se projevuje také pomalejším přemýšlením, což vede ke ztížené komunikaci s druhými. Netrapte se tím, co se změnilo a raději hledejte pomoc u odborníka. Poruchy v komunikaci mohou později vést k psychickým problémům, jelikož si pacient neuvědomuje, že je na vině demence a problém svaluje na svou neschopnost.

Zdroj: Alzheimers.org.uk

Autor: Tereza Hotovcová
ZAVŘÍT