Děs a hrůza fobií. Jak se s nimi vyrovnat a žít s nimi?

Řecké slovo fobos znamená strach. Psychická porucha nazývaná fobie je bezdůvodný, iracionální a až chorobný strach z určitých věcí, míst, lidí nebo situací. Tento strach je natolik ochromující, že narušuje normální život a fungování postiženého jedince.

Jestliže jsou vystaveni situaci, která v nich fobii vyvolává (nebo na ni jen pomyslí) začne jim divoce bušit srdce, pociťují bolest na hrudi a nezvladatelnou úzkost, potí se, je jim na omdlení a mají skutečný panický strach o svůj život. A to i když si plně uvědomují, že jejich reakce na podnět není adekvátní, jejich strach není opodstatněný a nesmyslný, své pocity nejsou schopni ovládnout.

Ženy jsou na tom hůř

Mezi odborníky nepanuje jednoznačná shoda, jak vlastně fobie vznikají. Někteří se domnívají, že jde o reakci na nepříjemný zážitek. Jiní tvrdí, že porucha je dědičná, případně naučení, respektive odpozorovaná. Mezi laiky je známo několik základních druhů fobií, ve skutečnosti jich bylo pozorováno a popsáno až 500! Ženy poruchou trpí častěji, fobie se většinou projeví už v dětství a v dospělosti často sama odezní a člověk se se svým strachem dokáže vyrovnat.

Pokud potíže trvají, nastupuje psychoterapie či medikamentózní léčba. Používá se například „expoziční terapie“, kdy je postižený člověk pod dohledem psychologa či psychiatra opakovaně a postupně vystavován situacím, které v něm vyvolávají panickou úzkost nebo terapie, kdy se člověk vystavuje ohrožujícím situacím ve svých představách a mluví o tom, co se s ním děje.

Které fobie se vyskytují nejčastěji?

  • Aviofobie – jde o strach z létání a nejčastěji se vyskytující fobii vůbec
  • Sociální fobie – strach z kontaktu s lidmi
  • Agorafobie – strach z otevřených prostor, hlavně pokud se na místě vyskytuje velké množství lidí (například náměstí)
  • Klaustrofobie – naopak strach z malých uzavřených prostor
  • Akrofobie – strach z výšek
  • Arachnofobie – strach z pavouků
  • Ofidiofobie – strach z hadů

Školní fobie

Může se stát, že se fobie rozvine u dětí školou povinných. Dítě si často stěžuje na bolest břicha či hlavy, na průjem, špatně od žaludku, vyčerpání, ráno má problémy opustit domov, dostává záchvaty pláče nebo vzteku, v noci se budí s nočními můrami, je na místě navštívit odporníka. Dítě může trpět takzvanou školní fobií. Jde o nepřiměřený strach ze školní výuky, který může vyústit až v záškoláctví. Dítě se chce škole vyhnout, přitom ho k tomu nevede ani strach ze špatné známky nebo strach z trestu. „Pouze“ ve škole pociťuje nepřiměřený strach a úzkost a dobře se cítí jen doma se svými blízkými.

Ať už jsou příčiny fobie jakékoli, je na místě terapie, která umí zmírní obtíže a může fobii zcela vyléčit.

Autor: Vlastimil Vachta
zavřít reklamu