Dopady chemoterapie na zdraví: Na co se připravit?

Když lékař pacientovi diagnostikuje rakovinu, zvažují se různé přístupy a formy léčby, hlavně podle závažnosti situace. Účinným řešením je také chemoterapie, která má schopnost ničit rozvíjející se buňky rakoviny, jež se v těle bez takového zásahu volně rozšiřují a zhoršují pacientův stav. Tato forma léčby je ale bohužel pro tělo značně náročná a dochází při ní k mnoha vedlejším účinkům.

Poškození ostatních buněk

Hlavní problém chemoterapie spočívá v tom, že není možné ji mířit přímo na vybrané druhy buněk a bohužel zasahuje i zdravé okolí. Postiženy tak mohou být vlasové folikuly, zažívací trakt, reprodukční systém, lehce také kardiovaskulární systém, ale výjimkou není ani nervový systém. Lékaři často společně s chemoterapií proto doporučují také léky, které mohou tyto nežádoucí účinky tlumit a pomoci ochránit zdravé buňky. Nikdy však nejde o stoprocentní ochranu.

Jaké vedlejší účinky hrozí právě vám?

Pokud jste se rozhodli tuto léčbu podstoupit, je důležité pochopit skutečnost, že je každá osoba jiná, organismus v mnoha případech reaguje rozdílně, a tak nelze přesně určit, jaké vedlejší účinky hrozí právě vám. Platí ovšem pravidlo, které říká, že je zcela mizivá šance, že by se vám projevily všechny vedlejší účinky najednou. Záleží na typu rakoviny, který proděláváte. Díky tomu totiž na základě minulých zkušeností může lékař určit, co vám s největší pravděpodobností hrozí.

Dlouhodobé vedlejší účinky

Většina obtíží vymizí brzy po léčbě, ale výjimkou nejsou ani stálé obtíže, které se po léčbě chemoterapií projeví. V některých případech jsou vážnějším způsobem poškozeny nervy, srdce nebo pacienti trpí neplodností. Na závažné vedlejší účinky ale většinou lékaři dopředu upozorňují již ve chvíli, kdy posoudí zdravotní stav pacienta. Někdy jde o jedinou cestu, jak rakovinotvorné buňky zastavit v postupu. Na začátku vám lékaři také oznámí plán léčby. To znamená, že budete dopředu znát přibližnou dobu léčení chemoterapií.

Zdroj: Cancer.org

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu