Dovolená během těhotenství. Jak ochránit zdraví dítěte i u moře?

Těšíte se celý rok, že strávíte své volné dny na dovolené u moře, ale nyní máte strach kvůli těhotenství? Hoďte obavy za hlavu a řiďte se jen radami svého gynekologa. Pokud vám cestu doporučuje, stačí se zabalit a dodržet na dovolené pár jednoduchých pravidel. Díky tomu zůstanete v bezpečí vy i vaše děťátko.

Vybírejte dovolenou pečlivě

Už na začátku je třeba zmínit, že se vyplatí neriskovat turistické a náročné dovolené, které jsou plné výšlapů do kopců. Raději volte relax na pláži, který si občas zpestříte nenáročným výletem. Vždy je totiž potřeba, abyste měla po ruce možnost kontaktovat lékaře, kdyby došlo ke komplikacím.

Jestliže jste milovnice přírody, přemýšlejte o tom, zdali by nebylo vhodnější letos volit místo stanu ubytování v pohodlném a čistém hotelu, kde budou ty nejlepší hygienické podmínky, včetně přístupu k pitné vodě.

Opalovací krém

Pobyt na sluníčku vám bude v požehnaném stavu příjemný jen v omezeném množství. Nezapomeňte proto na slunečník, klobouk a kvalitní opalovací krém. Ideálně volte přírodní alternativy, které neobsahují toxické látky. Některé z nich totiž účinně odrážejí sluneční paprsky, ale při absorbování kůží se dostávají k orgánům i plodu, kde pak působí toxicky.

Pobyt ve vodě

V těhotenství jsou nebezpečné bazény a rybníky. Pobyt v moři vám absolutně neuškodí a můžete tak zlehka dovádět, jak je vám libo. Držte se raději na břehu, protože vám těhotenské bříško neumožní jednoduše plavat a nestyďte se přibalit ani nafukovací pomůcku, díky které se vám bude lépe a bezpečněji plavat. Skákání do vody, potápění a další rizikovější aktivity nechte raději na příští rok.

Voda a jídlo

Stále s sebou noste svačinky. Cukr v těhotenství může kolísat. Pokud máte těhotenskou cukrovku, dbejte na svůj jídelníček dvojnásob. Nenechte se proto zlákat bohatým hotelovým menu, kde máte několik chodů zdarma. Jezte hlavně zeleninu, ovoce a pijte dostatek vody. Vyvarujte se také ochutnávání mořských plodů, tataráku, zrajících sýrů a dalších potenciálně škodlivých potravin.

Zdroj: Brit.co

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu