Dyspraxie u dítěte se dá jednoduše zvládnout. Poradíme vám, jak na to

Učit děti s dyspraxií není vůbec jednoduché, naopak, člověku dá pořádně zabrat. Ať už své dítě učíte sami doma nebo takové dítě máte ve třídě, pamatujte, že ačkoliv se jedná o neurologické onemocnění, jeho inteligence je pořád stejná. Proto se mnohdy může svým vrstevníkům vyrovnat. Poradíme vám několik tipů, aby výuka bavila vás i dítě.

Co je dyspraxie?

Tento pojem definuje neurologické onemocnění, respektive poruchu koordinace pohybů. Projevuje se tím, že dítě je na první pohled pouze nešikovné, ovšem ve skutečnosti má problémy s koordinací těla, špatně odhaduje vzdálenost, má problémy s pohybovou pamětí a některými kognitivními funkcemi. Dítě má poté větší problém se naučit mluvit, číst a psát, řídit se jednoduchými pokyny a ztrácí se i organizační schopnosti.

Zaměřte se pouze na jeden pokyn

U dětí s dyspraxií je dobré začít pomalu a pozvolným tempem navyšovat učení. Jakmile na takto nemocné dítě vychrlíte spoustu instrukcí, bude mít v hlavě zmatek. Dávejte mu pouze jeden pokyn, na který se zaměřte do doby, dokud jej hravě nezvládne.

Opakovat a hlavně nesrovnávat

Zvládlo dítě úkol, který jste mu zadali? Výborně, teď je zase řada na vás, abyste ho společně opakovali. Neustále kontrolujte, zda děti správně pochopily, co bylo řečeno a co musí udělat.

Je důležité, abyste nikdy své dítě s dyspraxií nesrovnávali s dítětem, které touto nemocí netrpí. Obecně je lepší nesrovnávat ani zdravé potomky mezi sebou, protože každé z nich je jedinečné a má svůj čas. Při srovnávání se rodič více vystresuje a nebude se plně soustředit na správnou výuku.

Využívejte pomůcky a dejte dítěti čas

Pro děti, ale i pro dospělé trpící dyspraxií existují pomůcky, které jim mnohé usnadní, například úchytky pro držení pera, skloněný stůl, speciální nože a mnoho dalších. Dítě s dyspraxií potřebuje pro splnění úkolů čas. Netlačte na něj, i když většina žáků ve třídě má již hotovou práci.

Nejlepším řešením pro děti s dyspraxií ve třídě je asistent pedagoga, který se dítěti bude věnovat tak, jak to dítě potřebuje.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu