Elena (26): Fibromyalgie mi změnila celý život

Fibromyalgie je chronické onemocnění, kterého si na první pohled vůbec nevšimnete. Můj život však tato nemoc poznamenala v mnoha směrech.

Počínající problémy

Všechno to začalo jednoho běžného dne, kdy jsem měla takové bolesti, že jsem nemohla jít ani do práce. Začínalo to postupně, cítila jsem bolest v zádech, krku, či kolenou, k tomu se navíc přidala strašná únava. Bylo pro mě složité vůbec se dostat z postele. To mě nakonec vedlo do nemocnice, podstoupila jsem celou řadu různých vyšetření. Jenže žádné nevedlo k odhalení problému – a můj stav se stále zhoršoval.

Děsivá diagnóza

Vzhledem k tomu, že nikdo stále nenašel problém, který by způsoboval moje bolesti, myslela jsem, že přeháním. Cítila jsem se provinile za každý den, kdy jsem nezvládla normálně fungovat. Věděla jsem však, že je se mnou něco špatně. Děsilo mě, že stále nevím, co to je. Nakonec jsem se setkala s jedním neurologem. Po různých testech jsem konečně dostala svou diagnózu – fibromyalgie. Trochu se mi ulevilo, jenže pak jsem začala zjišťovat informace o tomto onemocnění. Lékař mi řekl, že neexistuje šance na vyléčení.

Pomohly mi terapie

Bylo to pro mě velmi náročné období. Byla jsem ztracená ve svém životě s nemocí, která nejde léčit. Ani rodina mi nedokázala pomoci, byli stejně bezradní jako já. Poslouchala jsem různé rady, které mi měly pomoct, ve skutečnosti však nebyly vůbec k ničemu. Snažila jsem se s celou situací smířit, ale bylo to pro mě velmi těžké. Objevily se u mě úzkosti a deprese. Právě to bylo impulsem najít si psychologa. S jeho pomocí se snažím přijmout fakt, že jsem chronicky nemocná.

Fibromyalgie je pro mnoho lidí velmi neznámou, a bývala i pro mě. Trápilo mě, že vlastně nevím, co mi je. Zvenku jsem vypadala zdravě. Teď už mi však nezbývá než přijmout svůj nový život.

Tento článek vychází z příběhu zaslaného naší čtenářkou. Přestože redakce zná pravé jméno čtenářky, z důvodu ochrany soukromí byla všechna v článku uvedená jména pozměněna. Použité fotografie jsou pouze ilustrační.

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu