Energetické nápoje a jejich negativní vliv na lidské zdraví

Sportovci, studenti i kancelářští pracovníci. Energetické nápoje se poslední dobou staly něčím jako „novou kávou“ pro mnoho lidí. Bohužel nejen dospělých, ale též dětí. I když vlády různých zemí, mezi nimi i ta naše, čas od času diskutují o tom zakázat jejich prodej dětem a mladistvým, zatím tento zákaz platí jen v Litvě. Pojďme se proto podívat na několik důvodů, proč bychom se měli my sami snažit o to, nejrůznější energetické nápoje nekonzumovat.

Rizika pro kardiovaskulární systém

Základním „stavebním kamenem“ téměř každého energetického nápoje je kofein. Průměrně platí, že v čtvrtlitrové plechovce libovolného energetického nápoje najdete 80 až 300 miligramů kofeinu. Pro porovnání jeden šálek instantní kávy obsahuje také kolem 80 miligramů. Pokud vypijete tři nebo čtyři plechovky denně, což je bohužel pro některé běžná praxe, brzy překročíte doporučenou denní dávku kofeinu. Důsledkem pak může být bušení srdce, zvýšení krevního tlaku či nepříjemné pocity nadměrného pocení a nevolnosti. Pití energetických nápojů tak představuje zbytečnou zátěž pro náš kardiovaskulární systém.

Cukrovka i obezita

Energetické nápoje obsahují též obrovské množství cukru, obvykle přibližně polovinu denní doporučené dávky v jedné čtvrtlitrové plechovce. I když se poslední dobou některé značky snaží množství cukru ve svých energetických nápojích omezit, u velké většiny je cukr stále velkým problémem. Pokud tak energetické nápoje ve větším množství pije osoba se sedavým zaměstnáním, příjem kalorií výrazně převyšuje energetickou potřebu této osoby. Přebytečné kalorie se pak snadno přeměňují a ukládají jako tuk. A problémy s nadváhou jsou na světě. Vysoký obsah cukru v naší krvi je navíc velmi náročný pro náš organismus. Při dlouhodobém nadměrném pití energetických nápojů tak hrozí vznik inzulínové rezistence, která je jen krokem od rozvoje diabetu.

Dehydratace a vznik ledvinových kamenů

Ledvinové kameny jsou poměrně nový problém, který se poslední dobou v souvislosti s konzumací energetických nápojů uvádí. Obecně může být vznik ledvinových kamenů zčásti způsoben dehydratací, k dalším faktorům patří strava s vysokým obsahem bílkovin a genetická predispozice. Kofein přirozeně působí jako diuretikum, neboli má močopudné účinky. Energetické nápoje jsou plné kofeinu, takže pokud jich pijete přílišné množství, sami sebe jejich konzumací vlastně dehydrujete a tím si dobrovolně zvyšujete riziko vzniku ledvinových kamenů. Pokud navíc přijímáte stravu bohatou na bílkoviny, například sportovci, riziko vzniku ledvinových kamenů narůstá ještě více.

Narušená psychika

Mnohé provedené studie rovněž naznačují, že energetické nápoje mají negativní vliv na naše duševní zdraví. Není zcela jasné z jakého důvodu, ale jejich konzumace má za následek nárůst stresu, úzkostí a depresí.

Zdroj: healthline.com, benessere.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu