Faktory ovlivňující vzhled pokožky

Kůže je nejviditelnější částí vašeho těla a často toho mnoho napoví o vašem zdraví. Vyrážky, skvrny, modřiny a další neduhy mohou naznačovat potenciální zdravotní problémy, které byste neměli podceňovat.

Stres

Stres je velkým nepřítelem našeho těla, ať už jste pod nátlakem pracovním nebo zlou životní situací, tělo se začne bránit. Prvotní příznaky se začnou projevovat na kůži, například formou ekzému, který mnozí lidé přičítají špatné stravě. Zní to jako klišé, ale abyste stres odbourali, začněte více relaxovat, vyzkoušejte meditace, zajděte si na procházku nebo si přečtěte oblíbenou knihu.

Spousta času na slunci

Rakovina kůže není jediný způsob, jak vám kůže naznačí, že trávíte příliš mnoho času na slunci. Úpal, spáleniny, sluneční skvrny a alergie, která se vyskytují zejména v ohybu předloktí jsou ukazatelem toho, že jste své tělo vystavili velké dávce UV záření. Jestliže plánujete zůstat na sluníčku déle jak deset minut, chraňte se před paprsky opalovacím krémem s faktorem nejméně 30, předejdete tak předčasnému stárnutí kůže.

Hormonální nerovnováha

Vaše kůže a hormony jdou ruku v ruce – pokud hormony nefungují správně, ať už kvůli pubertě nebo menopauze, často se tato změna projeví na kůži. Můžete si všimnout, že se vám na tváři objevilo akné, vlasy začaly více vypadávat, také se zhoršila jejich kvalita a kůže je více suchá než kdy jiny. V těchto případech je dobré se poradit s dermatologem o konkrétní léčbě.

Nízký příjem tekutin

Voda je pro tělo velmi důležitá, pomáhá udržovat jeho normální funkce. Jestliže málo pijete, ihned se to projeví na kůži, pokožka je suchá a matná a začne být málo pružná. Dbejte na správný pitný režim, jak v létě, tak i v zimě.

Faktorů, které působí na zdraví vaší pokožky je mnoho, patří mezi ně i častá tvorba modřin, velká krvácivost, nevzhledná znamínka na kůži nebo opary. Pokud si nejste jisti, vyhledejte svého lékaře a zkonzultujte s ním své obavy.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu