Funkce lidského těla jsou ohromující. Přečtěte si zajímavá fakta

I když jsme si určitě na naše těla zvykli, stále existují fakta, které člověka překvapí. Věděli jste například, že děti mohou vidět pouze černobíle? Nebo že jeden pramen vlasů může žít až 7 let na naší hlavě?

Žaludeční kyselina

Naše žaludeční kyselina je tak kyselá, že dokáže rozleptat ba dokonce rozpustit obyčejné žiletky. Zajímá vás, proč nerozežírá i naše těla? Fígl je v buňkách, které jsou obnovovány rychleji, než stačí být zničeny.

Chuťové pohárky

S přibývajícím věkem člověk postupně přijde o spoustu věcí – ztráta kolagenu, sluchu, zraku apod. Věděli jste, že kolem šedesátého roku člověk ztrácí až polovinu chuťových pohárků?

Voda v těle

Už na základní škole se děti učí, že 75 % našeho těla je vyrobeno z vody. No jo, jenže málokdo ví, že jen samotný mozek se skládá téměř z 80 % vody.

Stejné pyžmo

Pokud vyhledáváte originální věci, tak vy sami jste originálem. Můžete si být jisti, že nikdy nikdo nemá stejný zápach jako vy – s výjimkou dvojčat.

Neustále se měnící výška

Další zajímavostí je naše výška. V noci jsme totiž o celý jeden centimetr kratší než v průběhu dne. Příčinou je to, že chrupavka mezi našimi kostmi se během dne komprimuje.

Potící se chodidla

Naše chodidla obsahují neuvěřitelných půl milionu potních žláz, které každý den vyprodukují asi půl litru tekutiny denně.

Plíce

Naše plíce obsahují 300 milionů kapilár. Abychom to uvedli do perspektivy, pokud bychom je natáhli z jednoho konce na druhý, mohli bychom snadno spojit jedno pobřeží Spojených států s druhým.

Vlasy jsou téměř nezničitelné

Vlasy je také velmi těžké zničit. Samozřejmě, díky velké hořlavosti snadno shoří, ovšem pokud se je snažíte zlikvidovat jinými způsoby – například pomocí silných kyselin, moc se vám to nepovede.

A věděli jste, že lidské tělo dokáže přežít, i když nemá slezinu, 75 % jater, žaludek, 80 % střev, jednu ledvinu nebo jednu plíci, stejně tak jako téměř každý jiný orgán, který spočívá v oblasti pánve a třísel? Važme si ho!

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu