Gymtimidation: Když vám strach a úzkost nedovolí vkročit do posilovny

Mnoho lidí možná namítne, že nejtěžší částí návštěvy posilovny nebo fitness centra by mělo být cvičení, nikoli pouhé projití dveřmi. Nejedná se ale o nikterak výjimečnou situaci. Pokud ve vás vyvolávají úzkost například myšlenky na to, jak vás někdo pozoruje a posuzuje, nebo i na to, jak používat šatnu či některé cvičební stroje a pomůcky, nejste v tom sami.

Co je to gymtimidation?

Angličtina pro tento pocit úzkosti a studu z toho sportovat před jinými, navíc v naprosté většině případů neznámými lidmi, má zvláštní termín gymtimidation. Tito lidé tak často dávají přednost cvičení doma s pomocí internetu. Pokud se ale rozhodnete se studem bojovat, věřte, že existují určité strategie, které vám mohou účinně pomoci. Příčin rozpaků a pochybností může být celá řada.

Možná se bojíte toho, co si ostatní lidé pomyslí o vašem vzhledu nebo schopnostech. Možná netušíte, co máte dělat nebo jak používat některé vybavení, a máte pocit, že vás lidé budou odsuzovat. Možná se obáváte, že tam bude příliš mnoho lidí a že stroje, které obvykle používáte, budou obsazené. Nebo se možná cítíte nesví v šatně, když se oblékáte vedle cizích lidí.

Těmto pocitům navíc v poslední době trochu „nahrála“ i pandemie koronaviru, která posilovny a podobná zařízení na řadu měsíců uzavřela. Lidé si tak odvykli je využívat nebo celou dobu vůbec necvičili, návrat „k normálu“ je tak pro některé stresující. V neposledním případě se úzkost s využívání posilovny častěji vyskytuje u žen, důvodem je to, že většinou jsou posilovny doménou mužů a ženy se cítí být o to více pozorovány. Jaké strategie vám pomohou nepříjemné pocity pomoci překonat?

Udělejte si průzkum a seznamte se

Studie uvádějí, že hlavní příčinou řady úzkostí je strach z neznámého. Získání co nejvíce informací předem vám tak pomůže cítit se jistěji. Začněte tím, že si na internetu vyhledáte informace o zařízení, jeho vybavení a nabídce lekcí. Poté se vydejte na prohlídku a seznamte se s budovou i personálem. Dejte rovněž přednost menší posilovně, která je více inkluzivní. Některým ženám velmi vyhovují speciální posilovny určené pouze pro ženy.

Začněte pomalu

Nemějte pocit, že při první návštěvě posilovny musíte jít do všeho naplno. Vyberte si malý cíl, který vám vyhovuje, postačí třeba jen 10 či 15 minut na stroji nebo se jen protáhněte, a stačí. Postupně se snažte délku i intenzitu cvičení zvyšovat.

zdroj: pixabay.com

Najměte si trenéra

Spolupráce s osobním trenérem, třeba jen na jedno sezení, vám pomůže naučit se, jaké cviky zvolit, jak je správně provádět, jak si nastavit vybavení a mnoho dalších užitečných informací a rad.

Cvičte s kamarádkou

Vyrazit do posilovny se sestrou, kamarádkou či partnerem, který se v ní vyzná, vám může poskytnout útěchu, podporu a vedení. Navíc se tak zbavíte části neznámého. Až se budete cítit při cvičení pohodlně, můžete časem vyrazit sami.

Vyzkoušejte skupinové fitness

Pokud trpíte sociální úzkostí, nemusí být skupinové fitness lekce ideálním řešením. Nicméně cvičení ve skupině někdy zmírňuje úzkost, která pramení z toho, že nevíte, co máte v posilovně dělat, protože můžete sledovat instruktora nebo ostatní cvičence. Jakmile se budete cítit pohodlně a budete se cítit součástí komunity skupinového fitness, může to mít pozitivní vliv i na vaše celkové duševní zdraví.

Plánujte

Jít cvičit s plánem je klíčové nejen pro organizaci času a efektivitu, ale také vás zbaví strachu z neznámého. Pokud přesně víte, jakým cvikům a v jakém pořadí se chcete věnovat, budete se moci soustředit na trénink, nikoli na nejistotu, co dělat dál. Pokud ve vás vyvolává úzkost používání šatny, snažte se vymyslet, jak se jí případně vyhnout tím, že si přijdete zacvičit již oblečeni.

Pomáhá chození do posilovny při úzkosti?

Souvislost mezi fyzickou aktivitou a poruchami duševního zdraví, jako je úzkost, se zkoumá již dlouho.  Jedna studie zjistila, že lidé trpící úzkostí a depresí tráví velké množství času sedavým zaměstnáním, více než průměrná populace. Naštěstí bylo prokázáno, že jakékoli cvičení pomáhá snížit míru úzkostí a deprese. Téměř 300 účastníků bylo při výzkumu rozděleno do skupin s vysokou a nízkou intenzitou cvičení a do kontrolní skupiny. Lidé v obou skupinách cvičení vykazovali výrazné zlepšení jak úzkostných, tak depresivních příznaků ve srovnání s lidmi v kontrolní skupině.

Zdroj: womenshealthmag.com, nimh.nih.gov, tandfonline.com, ncbi.nlm.nih.gov, sciencedirect.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu