Hormonální jóga pomůže při cukrovce

Takzvaná hormonální jóga dokáže zmírnit příznaky diabetes I. I II. typu a je také výbornou prevencí. Stačí 30 až 40 minut denně a výsledky se dostaví. Technika cvičení totiž aktivuje hypofýzu, štítnou žlázu, slinivku a játra. Lékařskou péči nenahradí, ale aktivuje tvorbu inzulinu ve slinivce a podporuje oblasti, které už byly nemocí postiženy. Budete-li cvičit zjistíte, že je nutné snížit dávky užívaného inzulinu.

O co v hormonální józe jde

Při cvičení se používají speciální dechové techniky, především „bhastriku“, tibetskou energetickou techniku, jógové ásany a podobně. Také se používá takzvané izometrické cvičení. Některé techniky si popíšeme.

Bhastrika

Jde o břišní dech, který v těle vytváří velké množství energie a zároveň při jeho provádění masírujete důležité žlázy. Provádí se tak, že při nádechu uvolníte svaly břicha a intenzivně se do břicha nadechnete. S výdechem prudce stáhněte břišní svaly a zkoušejte přitáhnout pupík co nejblíže k páteři. Nádech a výdech by měl být hlasitý, rytmus dechu je stejný, jako když dýcháte normálně. Je-li dýchání příliš rychlé, nebývá dostatečně intenzivní.

Izometrické cvičení

Posaďte se na paty nebo do tureckého sedu a s rovnou páteří opřete dlaně o sebe jako při modlitbě. Nadechněte se, zadržte dech a intenzivně tlačte dlaně proti sobě. Přitom počítejte od 1 do 11. pak vydechněte a uvolněte se.

Tentýž cvik se dá praktikovat také s pozicí rukou v „mudře sjednocení“, to znamená udělat z rukou jakési háčky a zaklesnout o sebe prsty obou rukou. Dál je postup stejný, akorát že ruce táhnete od sebe, nikoli tlačíte proti sobě.

Cirkulace energie

  1. Nejprve nádech a zadržení dechu
  2. Koncentrace na špičku nosu
  3. Stažení svalů kolem konečníku, vaginálních svalů a svalů močové trubice
  4. Pozornost se zaměří na slinivku či játra
  5. Uvolnění

Jóga Mudrásana

Sedněte si do tureckého sedu nebo do sedu na patách, prsty rukou propleťte za zády. S nádechem se obracejte doleva a výdechem jde hlava směrem k levému koleni, paže přitom zvedejte za zády. V této pozici proveďte 7 bhastrik a energii cirkulujte do slinivky.

S dalším nádechem se napřimte, hlava směřuje vpřed, s výdechem předkloňte trup k podlaze, čelo opřete o zem, paže za zády zvedejte opět do výše. V této pozici proveďte 7 bhastrik a energii cirkulujte do slinivky.

Dále s nádechem se napřimte, obraťte se na pravou stranu a předkloňte se k pravému koleni. Paže za zády zvedněte do výše a proveďte 7 bhastrik, energii cirkulujte k játrům.

Zpočátku se vám cviky možná nebudou úplně dařit, ale s přibývající praxí se zlepší vaše pružnost a vše půjde snadněji, možná zařadíte i další cviky. Tak nebuďte líní a pro své zdraví udělejte něco užitečného!

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT