Jak a čím ovlivnit nepříjemné pocení?

Všichni to známe – nepříjemné koláče v podpaží, zápach a hlavně obrovský stud. Ano, jste zpocení. A pokud se vám to stane v kolektivu lidí, jistě se vám budou za zády posmívat. Zamezte těmto trapným chvilkám a zjistěte, jak můžete ovlivnit přirozené pocení vašeho těla.

V předešlém díle jsme se zaměřili na to, jak se dá pocení eliminovat díky potravě, kterou konzumujeme. Dnes se podíváme na to, jak pocení ovlivnit i jinými způsoby.

Nepleťte si antiperspiranty s deodoranty

Lidé si často ani neuvědomují, zda používají běžný deodorant, nebo antiperspirant. Rozdíl je v tom, že deodoranty pouze zakryjí zápach potu, ovšem antiperspiranty pot zastaví. Nejúčinnější antiperspiranty obsahují vysoké procento chloridu hlinitého nebo derivátů chloridu hlinitého.

Tyto extra silné antiperspiranty s vyšší hladinou hliníku poznáte tak, že jsou opatřeny nápisem „klinicky ověřeno“. Fungují tak, že dochází k blokaci kanálků potních žláz. Současně působí i soli hliníku tak, že dochází ke smrštění pórů. Aby tento typ antiperspirantu byl účinný, aplikuje se večer před spaním. Tak se projeví účinek hliníku.

Nebojte se akupunktury

Akupunktura je tradiční čínská léčebná praxe, která pracuje s dlouhými tenkými jehlami. Ty se vkládají do kůže, aby došlo ke stimulaci nervů a lymfatických uzlin. Právě stimulace napomáhá snižovat pocení u pacientů, kteří trpí nadměrným pocením.

Pomoc hledejte i v přírodě

Je známo, že některé přírodní produkty mají vlastnosti, které způsobují smrštění krevních cév v pórech.

Jablečný ocet: Nejen že je jablečný ocet mírným adstringentem, ale může také zabíjet bakterie způsobující zápach vyvážením pH v těle. Vetřete olej přímo do pokožky, nebo si každý den dejte dvě čajové lžičky se surovým nepasterizovaným medem.

Šalvěj: Tato bylinka obsahuje látku adstringent neboli kyselinu tříslovou. Navíc má také silné antibakteriální a protiplísňové fytochemikálie. Uvařte si ze šalvěje čaj, který můžete pít nebo si jím potírat místa, kde se nejvíce potíte.

Černý čaj: Listy a stonky rostliny Camellia sinensis obsahují kyselinu tříslovou. Uvařte si z této rostliny čaj, který však nepijte, pouze s ním potírejte postižená místa.

Heřmánek: Studie prokazují, že heřmánek může snížit produkci stresových hormonů a zmírnit úzkost. Pijte ho jako čaj, nebo si dopřejte heřmánkovou koupel, která podporuje relaxaci.

Jestliže se hodně potíte, je dobré používat i prodyšné oblečení z kvalitní bavlny nebo bambusu. Pokud vám nic nezabere, můžete vyzkoušet i aplikování botoxu do podpaží nebo vyzkoušet různé procedury jako je například lonoforéza.

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT