Jak dlouho trvá detoxikace jater od alkoholu?

Ze všech tělesných orgánů jsou konzumací alkoholu nejvíce postižena játra. I když váš vztah k alkoholu spočívá „jen“ v občasném společenském popíjení s přáteli, přesto na nich může zanechat stopy. A je to stopa, kterou lze jen těžko zvrátit. Mnoho z nás má s abstinencí spojený měsíc únor. Skutečně stačí měsíc, aby se naše játra „vrátila k normálu“?

Játra a alkohol

Je pravda, že přestávka od alkoholu kdykoli a na jakoukoli dobu je prospěšná, přičemž výzkumy ukazují, že funkce jater se začne zlepšovat již za dva až tři týdny. Pro dosažení většího úspěchu je však zapotřebí úplná detoxikace a doba, po kterou by měla trvat, závisí na řadě osobních faktorů. Záleží například na tom, jak velké poškození jater již bylo alkoholem způsobeno a zda se v souvislosti s poškozením vyskytly nějaké komplikace.

V našich játrech se nacházejí  enzymy, které fungují jako speciální nástroje, které pomáhají metabolizovat různé toxiny, které se dostanou do našeho těla, například právě alkohol. V krátkodobém horizontu je alkohol zpracován našimi játry přibližně za hodinu. Pocit „opilosti“ v podstatě nastává, když jsou naše játra příliš zahlcena tím, že nedokážou alkohol správně zpracovat, takže se dočasně „přelije“ do krevního oběhu.

Dlouhodobá konzumace alkoholu může způsobit vážné poškození jater. Naše játra mají specifickou cestu, kterou se toxiny odbourávají, takže pokud se časem tato cesta zahltí příliš velkým množstvím toxinů, může to ovlivnit funkci jater. Zjednodušeně řečeno naše játra „nestíhají“.

V důsledku dlouhodobého užívání alkoholu pak mohou vzniknout určité zdravotní problémy a onemocnění, včetně ztukovatění jater, cirhózy jater a alkoholické hepatitidy.

Jak očistit játra?

I když jsou naše játra dlouhodobým užíváním alkoholu již poškozena, přesto existují způsoby, jak jim dopřát odpočinek. K detoxikaci jater můžete přikročit prostřednictvím těchto kroků:

  • Přestat pít – abstinence je nejdůležitější a nejúčinnější léčbou. To se samozřejmě někdy snáze řekne, než udělá. Pokud pijete příležitostně, může být pro vás nejtěžší přestat pít alkohol kvůli společenskému tlaku. Zkuste nahradit svůj obvyklý koktejl nebo pivo nealkoholickou variantou.

  • Zdravá strava – další věc, která pomůže našim játrům na cestě k zotavení, je správná výživa. Například středomořská strava může pomoci zaplnit některé nutriční mezery, které mohou vzniknout v důsledku časté konzumace alkoholu. Existují určité potraviny, jako jsou například ryby a ořechy, které mohou funkci jater v mnoha ohledech prospět.
Prázdné láhve od alkoholu.
zdroj: unsplash.com

Za jak dlouho se naše játra detoxikují?

Všichni samozřejmě chceme znát „číslo“, jak dlouho bychom měli abstinovat, aby se naše tělo plně vyléčilo z alkoholu a jeho účinků. Neexistuje žádná univerzální odpověď, časový harmonogram detoxikace vašich jater bude záviset na různých faktorech:

  • množství alkoholu, které konzumujete
  • frekvence vašeho pití
  • váš věk
  • vaše hmotnost
  • případné další zdravotní potíže

Jak abstinence působí na naše játra? Několik studií zjistilo, že dva až čtyři týdny abstinence od alkoholu u uživatelů těžkých alkoholických nápojů pomohly snížit zánět. Několikatýdenní pauza tedy pomůže. Čím déle vydržíte abstinovat, tím lépe.

Měli byste si dát pauzu?

Pro mnohé z nás se alkohol stává běžnou rutinou spojenou s chozením ven a trávením času s blízkými. Pokud však pijete alkohol v množství překračujícím doporučené hodnoty, můžete si poškodit játra. Zpočátku může být těžké si všimnout, zda vám tělo vysílá nějaké varovné signály, že je přetížené. Zde je několik běžných příznaků, že vaše játra dostávají od alkoholu „zabrat“:

  • otoky nohou a kotníků
  • tmavá moč
  • bolesti břicha
  • chronická nevolnost nebo únava
  • svědění kůže
  • neustálý pocit zmatenosti
  • krvácení ze zažívacího traktu

Celkově lze říci, že malá přestávka v pití, jako je „suchý únor“, nemusí nutně vést k úplné detoxikaci jater, ale pokud máte sklon k nadměrnému pití alkoholu, můžete díky takové přestávce zaznamenat drobné zlepšení zdravotního stavu, například snížení zánětu jater a zvýšení hladiny energie.

Zdroj: healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov, therecoveryvillage.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu