Jak nejlépe se ochránit před klíšťaty? Vyhněte se nepříjemným zdravotním problémům

V poslední době se s klíšťaty roztrhl pytel. Dejte si na tyto malé potvůrky pozor, protože ačkoliv se to nezdá, klíšťata jsou skutečně velmi nebezpečná. Než si vyjdete na houby nebo na procházku do lesa či jiné zatravněné oblasti, budete muset učinit několik ochranných opatření.

Nejvíce klíšťat je na okrajích

Pokud se chystáte na výlet do přírody nebo jen procházíte zalesněnou nebo zatravněnou oblastí, vyhýbejte se okrajům cest a stezek, kde se klíšťata vyskytují nejvíce.

Oblečte si světlé barvy

Drobná klíšťata jdou hůře rozeznat od ostatního malého hmyzu. Proto, než vyrazíte ven, oblečte se do světlých barev, na kterých si můžete snáze všimnout, zda po vás nějaké klíště leze.

Pozor na vlasy

Nemyslete si, že klíšťata jsou jen v trávě, nachází se i v korunách stromů, takže na vás lehce může spadnout. Proto je dobré si před nimi chránit i vlasy. Nasaďte nějakou čepici a vlasy svažte do culíku. Použít můžete i repelent, který si nejdříve nastříkáte do dlaní a poté ho vetřete do vlasů a potřete s ním i obličej.

Využijte svých ponožek

Nezapomínejte, že ochrana před klíšťaty je mnohem důležitější než to, jak vypadáte. Aby se vám klíšťata nedostala pod nohavice, jednoduše si přes ně natáhněte ponožky. Nevypadá to moc cool, ale věřte, že tento způsob oblékání je v přírodě důležitý.

Použijte ochranu i na oblečení

Jestliže se chystáte do zatravněné přírody na celý den, nezapomeňte se také nastříkat repelentem na klíšťata. Jelikož jsou opravdu lstivá, používejte co nejvíce ochranných prostředků, co to jde.

Pořádně se prohlédněte

Po příchodu domů se nezapomeňte pořádně prohlédnout. Klíšťata milují tmavé a vlhké oblasti, proto se při hledání zaměřte na slabiny, zadní jamku pod koleny a podpaží. Ženy často zapomínají na své podprsenky, i tam se může malé klíště snadno dostat.

Čtěte také: Jak si poradit s ušní zátkou a zase skvěle slyšet?

Ideální kontrola je ve sprše

Kontrolu celého těla provádějte ve sprše, protože i namydlením těla se snadno můžete klíštěte zbavit – klíště na mýdlo začne reagovat, čímž ho z kůže vypudíte. A pokud na něj narazíte, snažte se ho vytáhnout tak, abyste ho v kůži nezatrhli.

A jak řešíte ochranu před klíšťaty vy?

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT