Většina z nás má občas škytavku. Obvykle nám naštěstí znepříjemňuje život jen několik málo minut. Pokud se vám nechce čekat, až sama odezní, můžete vyzkoušet několik osvědčených rad a triků, které vám pomohou zbavit se jí rychleji. Které to jsou?
Papírový sáček, objetí kolen, pití se zacpaným nosem i cukr
Existuje mnoho tipů, co v případě škytavky dělat, abyste ji zastavili. Většina triků, které uvádí web britské National Health Service, je založena na tom, že musíte začít jinak dýchat. K tomu vám může napomoci napití se studené vody, dýchání do papírového sáčku, přitáhnutí kolen k hrudníku či zadržení dechu na 10 až 20 sekund. Existují i bizarnější rady, které doporučují cucat citron či polknout malého množství cukru, který dáme rozpustit do úst.
Kromě toho vám od škytavky mohou ulevit i určité tlakové body na vašem těle. Vyvíjení tlaku na tyto body uvolní bránici nebo stimuluje brániční nerv. Jednou z rad je stlačit obě strany nosu a během toho se napít. K dalším metodám patří tahání se za špičku jazyka, které stimuluje nervy a svaly v krku.
Nepijte perlivé nápoje a nejezte rychle
Vzniku škytavky můžete předejít tím, že omezíte pití perlivých nápojů, nebudete žvýkat žvýkačky či kouřit. Při těchto činnostech totiž dochází k polykání vzduchu, jehož důsledkem může být právě škytavka. Další rady se vztahují k jídlu, škytavku často způsobuje rychlá konzumace jídla. U některých lidí škytavka následuje po konzumaci příliš kořeněných jídel.
Proč škytáme?
Škytavka vzniká tehdy, když se bránice začne mimovolně křečovitě stáčet. Bránice je velký sval, který odděluje hrudní koš od břicha a pomáhá nám při dýchání. Když se křečemi stáhne, dochází k tomu, že se náhle nadechneme, hlasivky se sevřou, a to způsobí charakteristický zvuk. K nejčastějším příčinám škytavky patří především jídlo a pití. V jejich souvislosti jde zejména o konzumaci přílišného množství jídla, často ve spojitosti s rychlým tempem, a dále o sycené nápoje a alkohol. U poměrně velkého množství jedinců může škytavku způsobit také stres a emocionální rozrušení.
Zdroj: nhs.uk, medicalnews.com