Bolest břicha může signalizovat celou řadu zdravotních problémů

Bolest břicha je společně s bolestí hlavy a zad asi nejčastější bolestí, se kterou se v našem běžném životě setkáváme. Většinou se naštěstí nejedná o nic závažného, často jsou na vině naše stravovací návyky či určité jídlo, které nám tak zvaně nesedlo. Pokud ale bolest trvá delší dobu a neustupuje, je vhodné navštívit lékaře. Kromě běžných potíží s trávením, které jsou nejčastější příčinou bolestí břicha, může být bolest signálem i dalších zdravotních potíží.

Proč je důležité přesně popsat místo, kde vás břicho bolí?

Velkou roli v diagnostice případného problému má co nejpřesnější identifikace místa, ve kterém nás břicho nejvíce bolí. Jistě si vzpomenete, že i při běžné preventivní prohlídce, když vám lékař prohmatává břicho, se vás zároveň ptá, zda vás to v konkrétních místech nebolí. Bolest určitých specifických oblastí břicha je totiž spojována s některými konkrétními onemocněními či zdravotními problémy.

Oblast podbřišku – gynekologické potíže či močové cesty

Především ženy často  trpí nejrůznějšími bolestmi v oblasti podbřišku. Ty do velké míry často souvisejí s  menstruačním cyklem nebo mohou být projevem různých dalších gynekologických problémů, jako jsou myomy či cysty. Další příčinou bolestí v podbřišku mohou být nejrůznější záněty močového měchýře a močových cest. Bolestí v podbřišku se ale může projevit i přílišná fyzická námaha, na kterou naše tělo není zvyklé. V tom případě se jedná především o pravou část podbřišku. Bolesti v levé části mohou někdy souviset se špatným zažíváním.

Oblast pasu – špatné zažívání, ledviny i slepé střevo

Oblast pasu je poměrně široký pojem a většinou vás nebolí celá. Velkou roli hraje, na které straně pasu vás bolí. Bolest na levé straně může být signálem infekce ledvin či ledvinových kamenů, zatímco bolest na straně pravé je typická především pro zažívací potíže, zejména zácpu. Bolestí přímo uprostřed břicha se může projevovat zánět slepého střeva, v horším případě žlučníku. Kromě toho je bolest v této oblasti typická rovněž pro Crohnovu nemoc.

Oblast nadbřišku – žlučové kameny, slinivka či tenké střevo

Někdy nás bolí o něco výše, než máme pas. Pokud pociťujete bolest ve středu nadbřišku, může se jednat o žlučové kameny, případně o silný gastroezofageální reflux v oblasti jícnu. Bolest v levé části nadbřišku je typická především pro akutní zánět slinivky, na opačné straně může signalizovat potíže související s tenkým střevem.

Zdroj: thehealthy.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu