Jak se vypořádat se suchýma očima při řízení auta?

Suché oči neboli syndrom suchého oka je stav, ke kterému dochází, když vaše oči buď nevytvářejí dostatek slz, nebo nejste schopni udržet vrstvu slz, která by pokryla vaše oči. Mezi příznaky patří pálení, zarudnutí nebo podráždění očí, rozmazané vidění či pocit, jako by vás v oku něco škrábalo. To vše má negativní vliv na mnoho každodenních činností včetně řízení.

Nejčastější příčiny syndromu suchého oka

Nepříjemné příznaky suchých očí může způsobovat mnoho různých důvodů, například zdravotní problémy, jako je cukrovka, revmatoidní artritida nebo onemocnění štítné žlázy, ale také hormonální změny či některé léky.

Kromě toho mohou k suchosti očí mohou přispívat též faktory prostředí, jako je větrné nebo suché podnebí, používání kontaktních čoček a dlouhodobé dívání se na obrazovku počítače. V neposlední řadě mají lidé s přibývajícím věkem přirozeně tendenci vytvářet méně slz.

Suchost očí může být v závislosti na příčině dočasná nebo chronická. Bez léčby může chronický stav vést k dalším komplikacím, proto je vždy vhodné tento problém konzultovat s lékařem.

Jak řízení ovlivňuje vaše oči?

Studie z roku 2022 zjistila, že syndrom suchého oka negativně ovlivňuje schopnost řídit téměř 30 % lidí, kteří trpí mírnými potížemi, a u 41 % lidí, kteří se potýkají se silnějšími potížemi. Autoři poznamenávají, že suché oči byly spojeny se špatnými řidičskými návyky i výkonností.

Během řízení může slzný film na našem oku ovlivnit několik faktorů, které přispívají k poruchám regulace slz. Mezi ně mohou patřit:

  • přímé proudění vzduchu do obličeje, například z ventilace nebo z otevřeného okna
  • nedostatečné mrkání, například v důsledku soustředění při řízení v noci
  • oslnění, například slunečním světlem
  • světla protijedoucích aut a okolního prostředí
Žena s brýlemi při řízení.
zdroj: freepik.com

Tipy pro řidiče trpící syndromem suchého oka

Následující rady a doporučení vám mohou pomoci předcházet suchým očím nebo tento problém při řízení lépe zvládat.

  • Používejte před jízdou umělé slzy – tento typ očních kapek může pomoci udržet vaše oči „promazané“ a chráněné.
  • Noste brýle – pokud se chystáte na dlouhou cestu, vyměňte kontaktní čočky za brýle. U kontaktních čoček je větší pravděpodobnost, že způsobí příznaky suchého oka, protože by mohly ovlivnit stabilitu slzného filmu a regulaci produkce slz.
  • Často mrkejte – intenzivní soustředění, jako je řízení, může způsobit, že budete mrkat méně často, což vede k suchému oku. Zkuste vědomě intenzivně „zamrkat“ každých 10 až 15 minut.
  • Chraňte své oči – sluneční světlo či „vítr“ z otevřeného okna mohou zvyšovat suchost očí. Používejte při řízení sluneční brýle.
  • Přesměrujte větrání – přímé proudění vzduchu do očí může způsobit rychlejší odpařování slz, což vede k vysychání očí. Zkuste otočit větrací otvory tak, aby vám vzduch neproudil přímo do obličeje.
  • Dělejte si pravidelné přestávky – nechat oči na chvilku odpočinout od řízení může pomoci zmírnit příznaky suchých očí. Zkuste na několik vteřin zavřít oči, a když oči znovu otevřete, několikrát zamrkejte.

Zdroj: mydryeye.ca, chronicdryeye.net, sciencedirect.com, medicalnewstoday.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu