Jak se zbavit zápachu z pupíku?

Pupík na břiše je domovem mnoha bakterií, často si ani člověk neuvědomí, že by měl věnovat jistou hygienickou péči i tomuto místu. Bakterie jsou většinou neškodné, ale mohou se množit a způsobit infekci. Zjistili jsme, proč pupík zrovna nevoní a jak jej udržet zdravý a čistý.

Co zápach způsobuje?

Většina pupíků je umístěna tak, že se do nich mnohem lépe dostane pot, odumřelé kožní buňky a různé nečistoty. Jen málo lidí si dá tu práci, aby pupík vymylo mýdlem. Nejčastější příčinou zápachu na břiše je právě špatná hygiena. Všechny části těla musí být pravidelně umývány, aby zůstaly čisté a zdravé. Kůže je domovem bilionů bakterií, které jsou sice neškodné, ale umí o sobě dát někdy vědět. Pokud se tyto bakterie začnou v pupku rychle množit, vzniká nepříjemný zápach.

Jak se zápachu zbavit a jak pupík vyčistit?

Abyste zabránili zápachu a množení se bakterií, je důležité věnovat pozornost při mytí i této oblasti. Jemně pomocí teplé vody a mýdla pupík vymyjte, použijte i koupací žínku. Poté pupík vypláchněte čistou vodou a vysušte. Pravidelné sprchování, nebo koupání může pomoci předcházet kožním problémům a zápachu. Hygienu je potřeba dodržovat pravidelně, zvláště v horkých letních dnech, kdy se člověk více potí.

Kdo je na infekci a zápach v pupíku náchylnější?

Obecně platí, že osoby, které mají nadváhu, trpí cukrovkou nebo nosily piercing, jsou více náchylnější k zápachu. Samotný piercing je velmi nebezpečný, může dojít ke vzniku infekce, kdy dochází ke vzniku hnisu. Časté jsou i otoky kolem šperku, bolest a krvácení. Ponechání šperků v pupíku může způsobit různé abscesy na kůži.

Abyste předešli infekcím, dodržujte správnou hygienu. Nikdy nepoužívejte přípravky, které by pupík mohly podráždit. Nejlepším řešením je se nechat vyšetřit svým lékařem, který vás s infekcí a její léčbou seznámí.

Autor: Lenka Svobodová
zavřít reklamu