Jak si ulevit od bolestivých menstruačních křečí bez prášků?

Vypořádat se každý měsíc s menstruačními křečemi může být značně frustrující. Tyto pulzující křeče, které přicházejí těsně před menstruací nebo během ní, mohou mít intenzitu od mírně nepříjemných až po silně bolestivé. Bolestivé menstruační křeče mohou zahrnovat tlak nebo bolest nejen v břiše, ale také v bocích nebo v dolní části zad. Mohou být spojeny i s dalšími problémy, jako je průjem, nevolnost či zvracení.

Co křeče způsobuje?

Během menstruace se svaly dělohy stahují a uvolňují. Když se děloha stahuje příliš silně, může tlačit na sousední cévy, což vede k bolestivým křečím, když svalová tkáň v děloze přestane dostávat kyslík.

U některých žen se menstruační křeče mohou objevovat každý měsíc, u jiných žen jen občas. Bolesti obvykle začínají asi jeden až dva dny před menstruací nebo když začnete krvácet.

Mezi faktory spojené s intenzivnějšími bolestmi patří:

 • silná menstruace
 • narození prvního dítěte
 • věk do 20 let
 • nadprodukce nebo citlivost na prostaglandiny
 • výrůstky v děloze
 • endometrióza

Při mírných křečích mohou od bolesti pomoci ulevit nejen volně prodejné léky proti bolesti, ale také některé jiné domácí prostředky.

Aplikace tepla

Přikládání tepla na břicho a dolní část zad může nepříjemnou bolest překvapivě dobře snížit. Studie potvrzují, že tepelná terapie je při léčbě menstruační bolesti stejně účinná jako volně prodejná analgetika. Pokud nemáte k dispozici termofor nebo nahřívací polštářek, dejte si teplou sprchu nebo použijte teplý ručník.

Masáž esenciálními oleji

Masážní terapie při menstruaci spočívá ve stlačování specifických bodů, kdy terapeut pohybuje rukama po břiše, boku a zádech. Přidání esenciálních olejů může mít další přínosy. Mezi esenciální oleje, které mohou přinést větší úlevu, patří levandule, máta peprná, růže nebo fenykl.

Esenciální olej byste měli vždy zředit nosným olejem. Příkladem jsou rostlinné nebo ořechové oleje, například olej z hroznových semínek nebo sladkých mandlí. Bezpečná koncentrace je jedna kapka esenciálního oleje na čajovou lžičku nosného oleje. Masáž by neměla trvat déle než dvacet minut.

Orgasmus

Přestože neexistují žádné klinické studie o přímém účinku orgasmu na menstruační křeče, věda naznačuje, že může pomoci. Vaginální orgasmus zapojuje celé tělo včetně míchy, která signalizuje uvolňování neurotransmiterů v mozku, jako jsou endorfiny a oxytocin, které mohou snížit vnímání bolesti.

Vyhýbání se některým potravinám

Během menstruace je dobré vyhýbat se potravinám, které způsobují nadýmání a zadržování vody. Mezi největší viníky patří tučná jídla, alkohol, sycené nápoje, kofein a slané potraviny.

Omezení nebo vyřazení těchto potravin může pomoci zmírnit křeče a snížit napětí. Místo toho vyzkoušejte uklidňující zázvorové nebo mátové čaje.

Žena s menstruačním kalendářem.
zdroj: freepik.com

Přidání bylinek do jídelníčku

Některé bylinné přípravky obsahují protizánětlivé a protikřečové sloučeniny, které mohou snížit svalové kontrakce a otoky spojené s menstruačními bolestmi. Které bylinky mohou pomoci?

 • Heřmánek – týden před menstruací popíjejte dva šálky heřmánkového čaje denně. Výzkumy uvádějí, že heřmánkový čaj zvyšuje hladinu glycinu v moči, který pomáhá zmírňovat svalové křeče. Glycin také působí jako nervový relaxant.
 • Fenykl – když vám začne menstruace, užívejte 30 mg fenyklového extraktu čtyřikrát denně po dobu tří dnů. Studie, která zkoumala skupinu dívek a žen ve věku 15 až 24 let, zjistila, že skupina, která užívala extrakt, uváděla, že pociťuje úlevu. Skupina, která užívala placebo, neuváděla nic.
 • Skořice – během prvních tří dnů menstruace užívejte třikrát denně skořicové kapsle. Studie uvádí, že ženy, které užívaly skořicové kapsle, hlásily menší krvácení, bolesti i nevolnost ve srovnání se skupinou užívající placebo.
 • Zázvor – zkuste nastrouhat malý kousek zázvoru do horké vody, abyste získali teplý nápoj uvolňující křeče. Výzkum na univerzitních studentech zjistil, že 250 mg zázvorového prášku čtyřikrát denně po dobu tří dnů pomáhá při úlevě od bolesti.

Jídelníček

Strava zaměřená na snížení menstruačních bolestí by obecně měla obsahovat co nejméně zpracovaných potravin. Vhodné je naopak zařazení následujících potravin:

 • Hnědá rýže – obsahuje vitamín B6, který může snižovat nadýmání.
 • Vlašské ořechy, mandle a dýňová semínka – jsou bohaté na mangan, který zmírňuje křeče.
 • Olivový olej a brokolice – obsahují vitamín E.
 • Kuřecí maso, ryby a listová zelenina – obsahují železo, které se během menstruace ztrácí.
 • Lněné semínko – obsahuje omega-3 kyseliny s antioxidačními vlastnostmi, které snižují otoky a záněty.

Bór a vápník

Bór je minerál, který pomáhá tělu vstřebávat vápník a fosfor. Snižuje také menstruační křeče. Studie, která zkoumala 113 vysokoškolských studentek, zjistila, že bór snižuje intenzitu a délku menstruačních bolestí. Mezi potraviny s vysokou koncentrací bóru patří:

 • avokádo
 • arašídové máslo
 • sušené švestky
 • cizrna
 • banány

Také vápník může pomoci snížit svalové křeče během menstruace. Mezi potraviny s vysokým obsahem vápníku patří:

 • mléčné výrobky
 • sezamová semínka
 • mandle
 • zelená listová zelenina

Voda

Zní to zvláštně, ale pití vody zabraňuje zadržování vody v těle a pomáhá vyhnout se bolestivému nadýmání během menstruace. Na křeče je obvykle lepší teplá voda, protože teplé tekutiny zvyšují průtok krve a pomáhají uvolnit svaly. Hydrataci můžete zvýšit také konzumací potravin obsahujících vodu, jako jsou okurky, vodní meloun nebo salát.

Cvičení

Představa cvičení těsně před menstruací nebo během ní se vám nemusí líbit, ale cvičení uvolňuje endorfiny. Výzkumy naznačují, že cvičení snižuje menstruační bolest do té míry, že může zcela eliminovat nebo snížit potřebu léků proti bolesti. Mírná aktivita, jako je například chůze, může být během menstruace velmi prospěšná.

Jógové pozice

Rovněž jóga dokáže velmi účinně předcházet nepříjemným menstruačním příznakům nebo je zmírnit.  Jedna studie porovnávala účinky aerobního cvičení a jógy na příznaky premenstruačního syndromu (PMS). Bylo zjištěno, že jak jóga, tak aerobní cvičení významně snižují příznaky PMS a intenzitu bolesti.

Jóga však byla při snižování příznaků účinnější než aerobní cvičení. Mezi užitečné jógové pozice patří zejména pozice kočka a kráva, pozice dítěte, pozice prkna a pozice kobry.

Zdroj: healthdigest.com, clevelandclinic.org, ncbi.nlm.nih.gov, ayujournal.org, archive.ircmj.com, liebertpub.com, sciencedirect.com, lww.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu