Není se čemu divit, že právě na podzim nás přepadají různé zdravotní neduhy, jako například rýma, kašel, virózy, bolesti v krku, chřipka či jiné nemoci. Náš organismus se právě na podzim musí vyrovnat s mnoha nepříznivými vlivy – nastávají velké výkyvy teplot a celkové ochlazení, sychravé počasí a postupné ubývání světla.
Pomoc z přírody
Přestože žijeme v době, která s sebou nese mnohé výdobytky moderní medicíny, začínáme se čím dál častěji obracet ke staré dobré přírodě a léčivým látkám, které z ní lze získat. Bylinky jsou skvělou, příjemnou a šetrnou alternativou všudypřítomné chemie. Než začnou účinkovat, potřebují ale bylinky trochu víc času. Je to proto, že působí na příčiny onemocnění, zatímco léky obvykle ovlivňují pouze příznaky.
Co pomůže na chřipku a nachlazení?
Pokud člověka přemůže chřipka či nachlazení, tělo je oslabeno a potřebuje posílit obranyschopnost. Na to je nejlepší vitamin C, ideálně v přírodní podobě. Proto jezte hodně ovoce a zeleniny, které vitamin C obsahují. Dejte si kiwi, papriku nebo kysané zelí. A abyste byli co nejdříve fit, zaměřte se celkově na svou životosprávu – omezte tučné mléčné výrobky, uzeniny i maso. Preventivně v chladných dnech působí zázvor s jablkem. Kořen zázvoru i jablíčko nastrouhejte na struhadle, a ještě čerstvé snězte.
Jak bojovat s depresí a špatnou náladou?
Jste-li nervově vyčerpaní, bez energie, trpíte úzkostí, nespavostí či depresivními náladami, pomůže vám v první řadě meduňka lékařská. Připravte si z ní čaj: 1 polévkovou lžíci přelijte šálkem vroucí vody a nechte 5 minut přikryté odstát. Šálek čaje se doporučuje pít vždy po jídle. Na lehčí deprese pomůže třezalka tečkovaná. Při zhoršené náladě, nervozitě či neklidném spánku dobře zabírají též citrusové vůně, například pomerančová nebo grapefruitová silice.
Jak si příroda poradí s únavou?
V boji s únavou je nejúspěšnější klanopraška čínská. Ta pomáhá zlepšit celkovou výkonnost organismu, odstraňuje pocity únavy, posiluje nervovou soustavu a zvyšuje duševní i fyzickou aktivitu. Z jejích listů a plodů si připravte odvar, který budete popíjet. Zkusit můžete i „posilující nápoj“: 2 čajové lžičky jablečného octa smíchejte s 1 lžičkou medu a dolijte sklenkou pramenité vody. Doporučujeme nápoj pít 2 x denně, nejlépe ráno a večer.
Co dělat se zánětem horních cest dýchacích?
Při tomto zánětu se nejlépe osvědčil čerstvý zázvor. Připravte si z něj čaj, je to snadné: kořen zázvoru očistěte škrabkou od svrchní vrstvy, nastrouhejte nahrubo nebo nakrájejte na tenké plátky, spařte horkou vodou a dochuťte medem a citronem. Dbejte na to, abyste med a citron přidávali do čaje, až když je vlažný, jinak se zničí účinné látky obou surovin.
Co nejlépe pomůže při léčbě kašle?
Na kašel zkuste použít česnek nebo česnekové tablety. Dobře působí i anýz – látky, které obsahuje, podporují odkašlávání, uvolňují nosní dutiny a pomáhají rozpouštět hlen. Také si můžete vyrobit odvar z cibule a medu: 2 až 3 cibule vyvařte v ½ litru vody. Vodu sceďte, nechejte zchladnout a doslaďte medem. Skvěle funguje též popíjení bylinných nálevů, které si připravíte například z lípy, černého bezu či šípku.
Zvládněte i bolest kloubů
V souvislosti s chřipkovým onemocněním, nachlazením nebo angínou klouby často pobolívají. Bolest pomohou zmírnit bylinkové krémy a masti – důležité je, aby základem bylo vepřové sádlo. Neškvařené čištěné sádlo je výborným nosičem léčivých látek, které jsou v bylinách obsaženy, nevznikají na něj alergie a dobře se vstřebává do pokožky. Skvěle poslouží také kostivalová nebo jírovcová mast.
Podzim ještě není v plné síle, ale někteří z nás jeho účinky na svém zdraví pocítili. A bude hůř. Nebojte se vyzkoušet naše recepty ještě před tím, než vyrazíte do lékárny pro chemické preparáty!