Jsou kompresní ponožky, podkolenky či punčochy opravdu takový zázrak, jak se říká?

Je pravděpodobné, že o kompresních ponožkách, podkolenkách či punčochách jste již někdy slyšeli. Jde o speciální druhy punčochových výrobků, které jemně stlačují dolní končetiny s cílem zlepšit jejich prokrvení. Pokud jste je ale nikdy nemuseli použít, možná o nich spoustu věcí nevíte.

Co jsou kompresní ponožky a punčochy?

Kompresní ponožky, podkolenky nebo kompresní punčochy různé délky a těsnosti jsou navrženy tak, aby jemně stlačovaly nohy o něco více než klasické ponožky či punčochy. Hlavním cílem je podpořit lepší prokrvení nohou.

Je to velmi praktická, ale zároveň překvapivě málo využívaná věc. Jinými slovy, jejich používání by mohlo prospět více lidem, zejména těm, kteří trpí otoky nohou a nedostatečnou činností žil. Velmi užitečné jsou i při dlouhém sezení a prospěch z jejich nošení mohou mít též těhotné ženy a sportovci.

K čemu kompresní výrobky slouží?

Kompresní ponožky a punčochy pomáhají především při žilních problémech dolních končetin. Téměř 90 % onemocnění nohou má původ v žilách. Běžný problém známý jako chronická žilní nedostatečnost vzniká, když se žíly na nohou poškodí a žilní chlopně nefungují dostatečně dobře.

V takovém případě se krev hromadí a způsobuje otoky, zvýšený tlak v žilách a nedostatečný průtok krve do srdce. Pokud se krev v žilách na nohou hromadí, může to způsobit i řadu dalších problémů, jako kožní změny, zánět žil, křečové žíly i krevní sraženiny.

Kompresní ponožky jemně stlačují nohy, aby se zvýšil tlak v tkáních pod kůží. Výsledkem je snížení otoků, prevence otoků a zvýšené vstřebávání přebytečné tekutiny. Snižují také schopnost povrchových žil rozpínat se, aby se naplnily krví, což zabraňuje překrvení.

Kromě žilní nedostatečnosti je dalším častým důvodem k nošení kompresních ponožek podpora průtoku krve při dlouhém sezení, například při dlouhém letu. Při menším pohybu a slabším krevním oběhu dochází k většímu hromadění a zadržování krve v dolních končetinách, což může zvýšit pravděpodobnost vzniku sraženin.

Proč nosit kompresní oblečení?

Správné nošení kompresních pomůcek poskytuje celou řadu výhod. Kompresní ponožky a punčochy pomáhají:

  • zvyšovat krevní oběh a průtok krve v nohách
  • snižovat otoky nohou a kotníků
  • zabraňovat hromadění krve v žilách
  • zabraňovat tvorbě krevních sraženin
  • zlepšovat lymfatickou drenáž
  • snižovat bolest a nepohodlí

Kompresní pomůcky může bezpečně nosit většina lidí. I když je nošení kompresních ponožek po dobu několika hodin v pořádku, neměli byste v nich ani spát.

Není neobvyklé, že různé typy kompresních ponožek nebo kompresní návleky nosí též sportovci. Existují určité důkazy o tom, že kompresní oblečení může pomoci při regeneraci. Jedna studie například zkoumala běžce a zjistila, že kompresní ponožky měly pozitivní vliv na následný běžecký výkon.

Mladá žena s punčochami.
zdroj: unsplash.com

Jak vybrat kompresní ponožky či punčochy?

Obecně se setkáte se dvěma typy kompresních ponožek, podkolenek a punčoch – s odstupňovanou kompresí a s antiembolickými punčochami.

Ponožky či punčochy s odstupňovanou kompresí používá většina lidí. Tyto ponožky jsou sice k dostání v různých stupních „utažení“, ale všechny jsou nejtěsnější kolem kotníku a čím výše na noze, tím jsou volnější.

Antiembolické punčochy mají specifičtější účel. Jsou navrženy tak, aby pomáhaly udržovat krevní oběh a předcházely vzniku krevních sraženin zejména u osob upoutaných na lůžko, například po operaci.

Na co si dát pozor?

Většina kompresních ponožek, které najdete na pultech obchodů, bude mít lehkou až střední kompresi. Problémem je, že ačkoli můžete u výrobku najít popisy jako mírná, střední či silná komprese, nelze přesně zjistit, jak silnou kompresi získáte, pokud si nekoupíte lékařské kompresní ponožky.

Pokud nosíte kompresní ponožky poprvé, ale během dne se vám zdají nepohodlné, není problém je sundat. Nemějte pocit, že je musíte nosit od rána až do večera. Musíte si na ně zvyknout, podobně jako když si zvykáte například na nové boty.

Měli byste také zvážit, zda dáváte přednost ponožkám pod nebo nad kolena. Pokud máte silnější lýtkové svaly, je obecně vhodnější zvolit kompresní ponožky nad kolena. Několik centimetrů materiálu navíc může vytvořit větší pohodlí v horní části lýtka.

Kompresní ponožky nejsou všechno

Nezapomeňte však, že péče o nohy a celkové zdraví vyžaduje mnohem víc než si jen „natáhnout“ kompresní ponožky. Ty by měly být jen jednou ze součástí vašeho režimu. Ujistěte se, že pijete dostatečné množství vody, konzumujete stravu s nízkým obsahem soli a máte dostatek pohybu.

Dlouhé sezení i dlouhé stání může způsobit otoky nohou. Snažte se najít šťastnou rovnováhu mezi těmito dvěma činnostmi, aby vaše svaly pracovaly a nepodléhaly pouze gravitaci.

Zdroj: nhs.uk, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, verywellhealth.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu