Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Jaké jsou skutečné účinky slunečního světla na naše tělo?

Není zvláštní, jak se po několika málo minutách na čerstvém vzduchu a slunečním světle může špatný den okamžitě změnit v dobrý? Když se to stane, děje se toho mnohem víc než jen to, že nám dopad slunečních paprsků na kůži udělá dobře. Jak vlastně slunce každý den působí na naše tělo?

Můžeme lépe spát

Máte problémy s usínáním? Možná potřebujete ve svém životě trochu více slunečního světla. Cirkadiánní rytmus je přirozený cyklus, kterým se naše tělo řídí, aby zůstalo vzhůru a šlo spát. A sluneční světlo tento rytmus velmi ovlivňuje.

Organizace Sleep Foundation uvádí, že dostatečné vystavení přirozenému slunečnímu světlu namísto umělého osvětlení může pomoci tělu sladit se s východem a západem slunce. To může zajistit konzistentnější režim spánku a pomoci vám snadněji usnout.

Máme lepší náladu

Když necháte slunce prosvítat okny nebo vás udeří do tváře, když vyjdete ven, možná si všimnete rychlé změny nálady. Když jsme vystaveni slunečnímu záření, náš mozek produkuje více serotoninu, hormonu dobré nálady.

Pokud jste si všimli, že se během tmavších zimních měsíců cítíte více skleslí, nejste sami. Sezónní afektivní porucha je skutečná diagnóza, která se vyznačuje depresivními příznaky a špatnou náladou během podzimu a zimy, kdy je méně slunečního světla. Základní možnost léčby? Fototerapie, která napodobuje přirozené světlo.

Dávka vitamínu D

Vitamín D je nezbytný pro zdraví kostí, pomáhá předcházet chronickým onemocněním i snižovat riziko problémů se srdcem a mozkem. Sluneční světlo je pro naše tělo hlavním zdrojem pro získávání vitamínu D. Nedostatek času stráveného venku nebo málo slunečných dnů během roku může množství vitamínu D negativně ovlivnit.

Studie zjistila, že během slunečnějších jarních a letních měsíců mohou lidé obecně získat doporučenou denní dávku vitamínu D, pokud stráví 10 až 20 minut na slunci. V zimě nebo na podzim však můžete k získání dostatečného množství potřebovat strávit venku téměř dvě hodiny.

Možná ochrana před některými druhy rakoviny

Mluvili jsme o tom, že slunce je jedním z hlavních zdrojů, ze kterého tělo získává denní dávku vitamínu D. Věděli jste, že některé výzkumy tvrdí, že vitamín D by mohl být potenciálně průlomový pro rakovinu? Poukazují na možnost, že hraje roli v prevenci některých druhů rakoviny, jako je rakovina tlustého střeva a prsu.

Mladá žena na sluníčku.
zdroj: unsplash.com

Nižší riziko cukrovky

Klíčovým faktorem v prevenci diabetu 2. typu je především náš životní styl. Ukazuje se ale, že částečně jím může být i sluneční světlo. Podle studií čas strávený na slunci může snížit hladinu inzulinu nalačno. Konkrétně výsledky ukázaly, že hladina inzulinu nalačno se snížila o 1,27 % za každou hodinu navíc strávenou na jasném slunečním světle. Jako bonus se zdá, že sluneční světlo snižuje též hladinu triglyceridů.

Snazší boj s nemocemi a bakteriemi

Některé výzkumy spojují sluneční paprsky s posílením imunitního systému. Sluneční světlo může povzbudit T-buňky, aby se daly do práce. T-buňky jsou pro imunitu zásadní, protože se pohybují v těle tam, kde je jich zapotřebí k vytvoření imunitní reakce. Vitamín D má také své vlastní imunitní účinky. Nejlepším způsobem, jak zabránit nemoci nebo infekci, je nechat do těla proniknout co nejméně bakterií. I s tím vám může pomoci slunce.

Podle výzkumů by sluneční svit mohl pomoci ničit bakterie, které se nacházejí v domácnosti. V tmavých místnostech bylo asi 12 % bakterií životaschopných, což znamená, že se mohly množit, zatímco na denním světle bylo životaschopných pouze 6,8 % bakterií.

Ještě zajímavější je, že prachové částice v tmavých místnostech obsahovaly bakterie, o nichž je známo, že způsobují onemocnění dýchacích cest, zatímco na prachových částicích vystavených dennímu světlu se neudržel žádný nebo větší počet stejného druhu bakterií.

Důležitá role při novorozenecké žloutence

Žloutenka je běžný stav postihující novorozence, většina případů sama odezní. V závažnějších případech však může být nutná léčba, aby se hladina bilirubinu snížila. Jedním ze způsobů, jak novorozencům pomoci v boji proti žloutence, je sluneční světlo.

U kojenců se žloutenkou došlo u těch, kteří dostávali léčbu slunečním světlem, k podobnému snížení hladiny bilirubinu jako u těch, kteří dostávali elektrickou fototerapii. Klíčem k účinné léčbě žloutenky slunečním světlem je použití filtrovaného světla, nikoliv přímého slunečního světla. Studie umístila kojence do stříšek, které filtrovaly škodlivé paprsky a zároveň propouštěly modré světlo k léčbě tohoto onemocnění.

Slunce a kůže

Podle Národní nadace pro ekzémy se zdá, že sluneční světlo prospívá lidem s atopickou dermatitidou, UV záření v malém množství může zmírnit svědění a zarudnutí. Rovněž stimulace vitamínu D způsobená slunečním zářením napomáhá při vytváření ochranné bariéry kůže, která pomáhá bojovat proti případným kožním infekcím.

Všechna pro mají ale i jedno proti

I když nám slunce může přinést radost do našich dnů a možná nás i trochu uzdraví, jeho nadbytek není dobrý, alespoň pro naši pokožku. Fotostárnutí je proces stárnutí kůže vlivem slunečního záření.

Krátkodobě se spálíme při příliš dlouhém pobytu na slunci. Dlouhodobě může slunce způsobit vrásky, sluneční skvrny, mateřská znaménka, a dokonce i rakovinu. Mezi další běžné příznaky fotostárnutí patří hrubá nebo nerovnoměrná struktura kůže, změny pigmentace, zarudnutí nebo skvrnitost.

Zdroj: sleepfoundation.org, sciencedaily.com, sciencedirect.coom, academic.oup.com, nature.com, cochrane.org, nationaleczema.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu