Káva aneb její pozitivní zdravotní přínosy

V dnešní době káva téměř soupeří s čajem jako oblíbeným nápojem každého člověka. A ať už dáváte přednost dvojitému espressu, pijete luxusní latte nebo si vyberete karamelové cappuccino, váš ranní šálek kávy obsahuje několik překvapivých zdravotních výhod. Zde je přehled toho, jak vám káva může pomoci.

Pomáhá nám udržovat bdělost – ale pouze pokud ji vypijete dopoledne

Možná si myslíte, že káva ke snídani je jediná věc, která vás ráno povzbudí. Ve skutečnosti je však nejlepší počkat s první kávou dne až do 9:30. Je to proto, že stresový hormon kortizol vrcholí, když se probudíte, což je přirozený způsob vašeho těla, jak udržet energii. Pokud budete během této doby pít kávu, budou účinky zvyšující energii mnohem slabší, než když počkáte, dokud hladina kortizolu v dopoledních hodinách neklesne.

Může nám pomoci rozpustit tuk

Káva má vlastnosti, které nám mohou skutečně pomoci ztratit váhu. Nový výzkum ze Severozápadní univerzity odhalil, že káva působí opačně než konopí. Lidé, kteří kouří konopí, náhle touží po jídle, protože droga zasáhne část mozku spojenou s chutí k jídlu. Výsledky studie týkající se kávy zjistily, že namísto zvýšení chuti k jídlu může ve skutečnosti káva způsobit, že lidé budou méně hladoví, a proto pomohou při hubnutí.

Při uklidnění bolesti může být účinnější než léky

V některých případech může být kofein účinnější než léky na úlevu od bolesti, jako je ibuprofen nebo dokonce morfin. Káva může pomoci těm, kteří trpí bolestmi, když je člověk nevyspaný. Spánková deprivace totiž zvyšuje citlivost člověka na bolest, ale kofein to může pomoci zvládnout, protože zvyšuje hladinu dopaminu.

Může optimalizovat naše tréninky

Předpokládá se, že pití kávy před tréninkem vám může pomoci nabít energii. Usrkávání kávy těsně před tréninkem může nejen zvýšit výkon, ale také množství spálených kalorií. Zde však dbejte opatrnosti a střídmosti, protože 400 mg kofeinu denně se považuje za bezpečnou hranici pro dospělého. Dejte tedy pozor, abyste ji nepřekročili, poté by vám nemuselo být dobře.

Obsahuje základní živiny

V kávě není jen kofein. Jeden šálek kávy obsahuje tyto klíčové živiny:

  • riboflavin (vitamin B2): 11 % DDD,
  • kyselina pantothenová (vitamin B5): 6 % DDD,
  • mangan a draslík: 3 % DDD,
  • hořčík a niacin (B3): 2 % DDD.

A co vy, máte raději kávu, nebo čaj?

Zdroje: healthy-magazine.co.uk

Autor: Michaela Richterová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu