Káva, džus, mléko, nebo čaj? Co pít a co nepít při Crohnově chorobě?

Správná hydratace je důležitá pro každého, ještě více ale, pokud trpíte zánětlivým onemocněním střev, jako je Crohnova choroba. Lidé trpící tímto onemocněním totiž v důsledku častých průjmů ztrácejí tekutiny rychleji než ostatní. Všechny tekutiny ale nejsou stejné, některé nápoje mohou příznaky Crohnovy choroby zhoršit.

Ovocné šťávy a džusy

Ačkoli se zdá, že džusy jsou zdravé, často jsou plné cukru, přírodního i přidaného, což může pro osoby trpící Crohnovou chorobou představovat problém. Pití nápojů s vysokým obsahem koncentrovaného cukru může zhoršit vzplanutí onemocnění. Dokonce i nápoje bez cukru mohou obsahovat přídatné látky, jako je aspartam, na které je nutné dávat pozor.

Voda

Není překvapivé, že nejlepším nápojem pro osoby s Crohnovou chorobou je obyčejná voda. Sice nedokáže pomoci překonat negativní příznaky Crohnovy choroby, ale dokáže nejlépe zabránit dehydrataci, která může vzniknout v důsledku silných průjmů.

Obecně platí, že lidé s Crohnovou chorobou by měli pít v podstatě stejné množství vody jako ostatní lidé, což jsou přibližně dva litry neboli osm šálků denně. Klíčem je věnovat pozornost potřebám svého těla. Obvykle platí, že pokud jdete na toaletu a vaše moč je tmavě žlutá, měli byste pít více vody, neexistuje ale žádné konkrétní objemové doporučení pro pacienty s Crohnovou chorobou.

Káva

Konzumace kávy má dobrou i špatnou pověst napříč různými zdravotními stavy. Studie zveřejněná v časopise Inflammatory Bowel Diseases zjistila, že káva má s Crohnovou chorobou jen malou nebo žádnou souvislost. V každém případě může vysoké množství kofeinu zhoršit některé nepříjemné příznaky Crohnovy choroby.

Někteří lidé s Crohnovou chorobou kávu tolerují v malých dávkách, například v podobě jednoho šálku ranní kávy, zejména pokud ji následně „zapijí“ dostatečným množstvím vody.

Muž s bolestí břicha.
zdroj: freepik.com

Čaje

Stejně jako u kávy jsou i u čajů obecně vhodné varianty bez kofeinu. To proto, že i čaj s nízkým obsahem kofeinu, jako je například bílý čaj, může vyvolat příznaky. Zelený čaj má protizánětlivé vlastnosti, ale přesto může kvůli obsahu kofeinu negativně „stimulovat“ střeva.

Pacientům s Crohnovou chorobou se obvykle doporučují některé bylinné čaje, například uklidňující heřmánkový čaj. Pokud někdo pociťuje jako příznak nevolnost, může pomoci zázvorový nebo mátový čaj.

Stejně jako u všeho ostatního, i zde záleží na konkrétním člověku. Pokud se někdo cítí dobře, je v pořádku, když si dá zelený čaj, u někoho jiného je ale zbytečné takto riskovat.

Nutridrinky

Pokud máte potíže s udržením hmotnosti, což je charakteristický rys Crohnovy choroby, dobrý nápoj nahrazující jídlo vám poskytne koncentrovanou výživu, kterou potřebujete. Vhodné je ale ujistit se, že daný výrobek neobsahuje laktózu, fruktózu, inulin a cukerné alkoholy, jako jsou sorbitol, maltitol a xylitol.

Tyto nápoje lze konzumovat nejen jako náhradu jídla, ale také jako doplněk mezi jídly, aby se zvýšil příjem kalorií a živin. Jedním z problémů Crohnovy choroby je „udržet“ v těle potraviny a jejich živiny dostatečně dlouho, abyste z nich měli nějaký užitek.

Limonády

I když vám nevadí chuť dietní limonády, pokud trpíte Crohnovou chorobou je lepší, když si k uhašení žízně vyberete jiný nápoj. Většina limonád je sycena oxidem uhličitým a obsahuje velké množství umělých sladidel, obojí je přitom často spojováno se zvýšeným rizikem nadýmání, křečí a dalších nepříjemných pocitů v břiše.

Záleží samozřejmě na konkrétní osobě, ale obecně platí, že konzumace velkého množství limonád může zhoršit příznaky onemocnění samotného.  Pokud někdo hledá alternativu, jsou vhodné nápoje s elektrolyty, které tělo lépe hydratují. Jen se snažte vyhnout těm s umělými sladidly.

Mléko a jeho alternativy

Mléko sice poskytuje bílkoviny a nezbytné vitamíny a minerály, ale pokud máte Crohnovu chorobu tenkého střeva, může zhoršit příznaky. Obecně se u pacientů s Crohnovou chorobou doporučuje bezlaktózová dieta, tedy například ovesné nebo sójové mléko. Důležité ale je, aby byly tyto rostlinné mléčné výrobky obohaceny o vápník.

Alkohol

Překvapující může být zjištění, že pití alkoholu není v případě Crohnovy choroby zcela vyloučeno. Je třeba dodržovat střídmost, abyste si nezhoršili příznaky, protože podle studie zveřejněné časopise Gastroenterology & Hepatology může mít alkohol na onemocnění významný vliv. Důvodem je cukr a sulfáty obsažené v alkoholu, které mohou narušit střevní mikroflóru.

Pokud zjistíte, že jakékoli množství alkoholu dráždí váš trávicí trakt, je samozřejmě vhodné alkohol vyloučit. Podobně jako u kávy je též vhodné po každém zkonzumovaném alkoholickém nápoji vypít sklenici vody. V neposlední řadě je nutné nezapomenout na to, že alkohol může interagovat s některými léky, kterými se Crohnova choroba léčí.

Zdroj: crohnsandcolitis.ca, academic.oup.com, ncbi.nlm.nih.gov, healthline.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu