Kokosová voda aneb přírodní zázrak. Jaké jsou její výhody?

Víte, z čeho je získávána kokosová voda a jaké jsou její účinky při sportu, hubnutí či těhotenství?

Co je kokosová voda

Nejdříve je dobré si představit co vlastně kokosová voda je. Často se totiž stává, že bývá zaměňována s kokosovým mlékem. Kokosové mléko má bílou barvu a vyrábí se lisováním dužiny z plodu kokosu – navíc však běžně obsahuje zahušťovadla a mnoho konzervačních látek. Kokosová voda je čirá tekutina, která se získává z mladých, ještě zelených ořechů – v jednom kokosu je vody až 500 ml. Ve zralých kokosech už vody moc není, přeměnila se totiž na bílou dužinu.

Jak vzniká kokosová voda?

Tato čirá tekutina se rodí uvnitř mladých zelených kokosových plodů. Přes skořápku ořechu je filtrována dešťová voda, která se ukládá uvnitř ořechu. Při této filtraci skořápkou se obohacuje o cenné vitamíny a minerální látky, aminokyseliny, enzymy a elektrolyty.

Využití kokosové vody při sportu

Jste příznivci sportu? Rádi se hýbete a přejete si pro doplnění energie a hydrataci organismu zvolit kvalitní přírodní produkt? Kokosová voda obsahuje vyvážený podíl sodíku a draslíku a působí jako zcela přírodní sportovní nápoj – doporučuje se pít před, během i po cvičení, protože zajistí organismu dostatek energie pro vysoký sportovní výkon a zajistí následnou regeneraci těla po vysokém výdeji energie.

Kokosová voda je zcela přírodní izotonický nápoj obsahující přínosné elektrolyty. Na rozdíl od sportovních nápojů, které jsou plné chemicky vyrobených látek, se tato voda jeví jako skvělá alternativa – je zcela přírodní, a navíc nedráždí žaludek.

Kokosová voda jako krevní plazma

Víte o tom, že kokosová voda má stejné složení jako krevní plazma člověka? Plazma, která tvoří více než 50 % naší krve, přivádí živiny k buňkám. Obsahuje bílkoviny, vitamíny, minerální látky, hormony, proteiny a enzymy. Nejvíce je činnost plazmy poznat v případě, kdy selhává přirozená imunita člověka.

Východní medicína si jí proto velmi váží a používá se například jako první pomoc při dehydrataci. Během 2. světové války byla v Tichém oceáně kokosová voda používána jako náhrada transfuze pro zraněné vojáky.

Kokosová voda pro hubnutí

Díky obsahu přírodních enzymů, které napomáhají zrychlit metabolismus a spalovat uložený tuk, je kokosová voda ideálním nápojem při hubnutí. V současné době je v západním světě používána jako hit v rychlém spalování a současném přísunu energie z přírody – její použití doporučují Lady Gaga, Rihanna či Madonna, které si díky ní udržují postavu bez radikálních diet.

Obsažený draslík přeměňuje vápník z potravy na svalovou hmotu, a zvyšuje tak klidový energetický výdej – vy v klidu odpočíváte a vaše svalová hmota převádí tuky na energii. I obsažené antioxidanty zajistí redukci tukových zásob uložených v našem těle. Zároveň však tělo dostatečně hydratuje a představuje tak ideální možnost pro zdravé hubnutí. 

Kokosová voda proti stárnutí

Obsah cytokinů a kyseliny laurové potřebných pro proces buněčného růstu, látky vyvažující pH a zaručující udržení hydratované a dostatečně silné tkáně představují přirozený štít v boji proti předčasnému stárnutí organismu.

Jak pracují elektrolyty obsažené v kokosové vodě?

Elektrolyty mají nezastupitelný význam pro naše tělo – například ovlivňují množství vody v těle, svalovou činnost i pH organismu. Vápník ve formě elektrolytu působí pozitivně na svalovou a nervovou soustavu, uvolňuje svaly a hormony. Hořčík udržuje dobrou funkčnost svalů i nervů a má význam na správnou stavbu kostí a zubů.

Mimo jiné se hořčík podílí také na energetickém metabolismu. Draslík, kterého je v pouhé plechovce kokosové vody více než v banánu, má důležitou funkci při snížení a udržování krevního tlaku a přeměny bílkovin na svalovou hmotu. Zasazuje se i o udržení rovnováhy tekutin v organismu a hlídá rovnováhu kyselin. Sodík se mimo jiné podílí na tvorbě červených krvinek a zabraňuje dehydrataci.

Nezapomeňte, že prospěšné a cenné látky obsahuje pouze panenská kokosová voda, bez dalších přidaných cukrů, proto vždy pečlivě čtěte složení výrobku, který se chystáte zakoupit.

Zdroje: netdoctor.co.uk, thanyapura

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu