Konečně se nám podařilo zhubnout. Co ale dělat s povolenou a povislou kůží?

Poměrně častým vedlejším účinkem výrazného úbytku hmotnosti je volná neboli „povislá“ kůže. I když je tento stav zcela normální, přináší s sebou bohužel i řadu nepříjemností. Většina z nich se týká estetického hlediska a psychiky. Větší množství převislé kůže může být ale též bolestivé a může překážet při fyzické aktivitě. Zbavit se povislé kůže lze nejen pomocí chirurgických zákroků, existují i jiné, méně invazivní metody.

Kde se „přebytečná“ kůže bere?

Povislá kůže může být vedlejším účinkem hned několika životních návyků, není striktně spojena pouze s výrazným hubnutím. Obecně ztrátu elasticity kůže způsobují:

  • Úbytek hmotnostistudie zjistila, že lidé s masivním úbytkem hmotnosti mají tenčí kolagen a méně elastických vláken, což má za následek tenčí a slabší pokožku. Obecně také platí, že čím déle má někdo nadváhu, tím je jeho kůže po úbytku hmotnosti volnější. Dlouhodobé roztažení kůže způsobuje poškození kolagenových a elastinových vláken, která v důsledku toho ztrácejí část své schopnosti zatahovat se. Rovněž pokud zhubnete příliš rychle, vaše kůže nemá dostatek času na přizpůsobení se nové situaci.

  • Stárnutí a genetika – kůže se s přibývajícím věkem mění, ztenčuje se a ztrácí pružnost, což způsobuje její ochabování nebo povolování. Nemalý vliv na to, jak moc si vaše kůže s přibývajícím věkem zachovává pevnost, mají geny.

  • Kouření – tabákový kouř způsobuje ztrátu elasticity kůže, což má za následek její ochabnutí a povadnutí.

  • Vystavování se slunci – sluneční paprsky výrazně snižují množství kolagenu a elastinu v kůži. Snižují také množství kožních karotenoidů, které pokožku chrání.

Jak se vyhnout povislé kůži

Některé způsoby, jak můžete ochablé kůži předcházet, se přímo shodují s výše uvedenými důvody. Pokud kouříte, přestaňte. Používejte širokospektrální opalovací krémy, abyste chránili pokožku před škodlivými slunečními paprsky, i když je venku zataženo.

V případě, že zhubnete větší množství kilogramů, zcela zabránit ochabnutí kůže se vám pravděpodobně nepodaří. Pomalé zhubnutí vám ale pomůže ztratit více tuku než svalů a umožní vaší kůži lépe se přizpůsobit.

Žena se měří v pase.
zdroj: unsplash.com

Jak se vypořádat s povolenou kůží po hubnutí

Pokud jde o povislou kůži, které souvisí s výraznější ztrátou hmotnosti, pomoci vám může:

  • Cvičení – cvičení sice nedokáže redukovat povislou kůži samu o sobě, nicméně zvýšení svalové hmoty pomáhá zlepšit její vzhled. Studie také ukázaly, že fyzická aktivita má schopnost pozitivně ovlivnit sebevědomí jednotlivců.

  • Kompresní oděvy – možná jste viděli sportovce, kteří při sportu nebo v posilovně nosí kompresní oděvy. Mohou však pomoci i po zhubnutí. Kompresní oblečení zabraňuje vzniku vyrážek a infekcí tím, že se volná, přebytečná kůže netře o ostatní kůži.

  • Kolagenové doplňky stravyvýzkumy prokázaly, že po zhubnutí dochází ke snížení kožních bílkovin, jako je kolagen, který pomáhá udržovat pokožku pevnou a pružnou. Kolagenové doplňky mohou pomoci zlepšit produkci kolagenu v pokožce a zpevnit povislou kůži.

  • Vitamín C – rovněž vitamín C pomáhá při tvorbě kolagenu a je nezbytný pro zdraví pokožky. V souvislosti s lepším vzhledem pokožky se často doporučuje jeho užívání společně s vitamínem E.

Kdy zvážit chirurgický zákrok?

Každý jsme jiný, a tak dva lidé mohou po zhubnutí stejného množství kilogramů vypadat velmi rozdílně. Někdo může mít potíže s povislou kůží větší, jiný menší.

Pokud z nejrůznějších důvodů zvažujete plastickou operaci, která by vás přebytečné kůže zbavila, nespěchejte. Odborné studie doporučují po výrazném zhubnutí počkat alespoň rok, aby vaše tělo i váha měly čas stabilizovat se.

Zdroj: verywellfit.com, ncbi.nlm.nih.gov, journals.lww.com, dovepress.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu