Koušete si nehty? Zbystřete, co vás může potkat, pokud nepřestanete

Víte, co je to onychofagie? Jedná se o chorobu zdraví úst a péče o obličej, která se vyznačuje nekontrolovatelným kousání nehtů. Teď si určitě říkáte, že vy si tak často nehty nekoušete, ale i přesto toto občasné kousání může skončit bolestivými, dokonce i závažnými vedlejšími účinky.

Infekce

Jedním z nebezpečných faktorů okousaných nehtů je fakt, že okousané nehty zvyšují riziko bakteriální infekce pod nehtem, jako je paronychie, která může způsobit zarudnutí, otoky a nehty naplnit hnisem. Tato infekce poté vyžaduje léčbu orálními antibiotiky.

Artritida

„Pokud se paronychie nebo jiná bakteriální infekce vymknou z kontroly, může tato infekce zasáhnout také klouby na ruce,“ tvrdí Davida Katze, ředitel Výzkumného střediska prevence na univerzitě v Yale. Tímto zlozvykem si tak můžete snadno přivodit septickou artritidu, která je obtížně léčitelná a někdy vyžaduje chirurgický zákrok. V ojedinělých případech může dojít k trvalému postižení nebo dokonce k systémové infekci, která může ohrozit život.

Deformace nehtů

Při chronickém kousání nehtů můžete poškodit tkáň pod nehty a způsobit si tak trvalou deformaci nehtů (nevzhledné kopečky). Právě tyto kopečky jsou hluboké vrásky z toho, že nehet přestal na čas růst.

Opary

Odborníci také tvrdí, že pokud jste náchylní na opary na rtech a koušete si nehty, můžete lehce přijít k herpetické infekci na prstech. To znamená, že si tak budete předávat infekci z prstů do úst, která stojí za vznikem bradavic.

Zlomené zuby

Podle americké zubařky Gigi Meinecke patří zlomené a uštípnuté přední zuby k nejčastějším problémům osob, kteří si koušou nehty. Chronické kousání nehtů nemusí vést vždy k úplné zlomenině. Tento zlozvyk však může zub uštípnout a vytvořit trhlinu, která v průběhu času ztmavne a vytvoří tak ošklivou skvrnu, která se po čase stejně rozpadne. Stejně tak i umělé porcelánové zuby a korunky kousáním nehtů trpí.

Bolest dásní

Fragmenty nehtů se občas mohou dostat do dásnových tkání, což způsobí bolestivé záněty a infekce. Sice je to jeden z méně se vyskytujících případů, ale je.

Jestliže nevíte, jak přestat, sáhněte po speciálních lacích na nehty s hořkou příchutí. Ta vám už zabrání si dávat prsty do úst.

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu