Lady Gaga, sláva a fibromyalgie. Kvůli rozsáhlým bolestem, poruchám spánku i nálad, musí rušit svá vystoupení

Odborník na léčbu bolesti, Don L. Goldenberg, MD, poskytuje profesionální podporu popové ikoně Lady Gaga, která bojuje s rozsáhlou chronickou bolestí, poruchami nálad a spánkovými problémy způsobenými onemocněním fibromyalgií.

V září 2017 vydal Netflix dokumentární film „Gaga: Five Foot Two“ a recenze filmu byly především o tom, že Lady Gaga „otevřela světu svou ochromující bolest“.

Lady Gaga a její příběh

Pozadí příběhu, jak je popsáno ve zmíněném dokumentu, je opravdu dojemné. Teta Lady Gaga, Joanne, zemřela před 41 lety, ve věku pouhých 19 let, na systémový lupus. Gaga svou tetu nikdy nepoznala, ale je zřejmé, že přemýšlí o tom, zda její vlastní příznaky mohou souviset s lupusem nebo jiným autoimunním onemocněním. Lupus i fibromyalgie mají totiž významné genetické vazby.

Boj s nemocí

Lady Gaga s nemocí bojuje aktivně a všemi možnými způsoby. Například využívá služeb svého osobního šéfkuchaře, který jí pečlivě připravuje jídlo. Je to velmi důležité, protože špatné stravovací návyky a obezita mohou zhoršit příznaky fibromyalgie a chronickou bolest. Lady Gaga se nebojí obezity, pro ni je horší vztah mezi bolestmi a náladou. V dokumentu konkrétně říká: „Pokud začnu cítit příznaky deprese, moje tělo se dostane do křečí.

Dále popisuje šířící se bolest, jak je pro fibromyalgii typické. Začíná v dolních končetinách a postupně zalije celé tělo až k obličeji. Většina pacientů s chronickou bolestí má bohužel také komorbidní depresi. Tento obousměrný vztah deprese, která zhoršuje bolesti, a naopak, je závažným symptomem nemoci, a navíc jakýkoli fyzický či emoční stres průběh onemocnění velmi zhoršuje.

Také některé rysy osobnosti jsou zcela jasně častější u pacientů s chronickou bolestí a poruchami nálady. Nikdy byste o Lady Gaga neřekli (stejně jako o mnoha dalších velmi úspěšných osobnostech), že je ve skutečnosti vnitřně nejistá. V celkovém klinickém obrazu fibromyalgie byla větší soběstačnost identifikována jako zásadně důležitý faktor osobnosti. Navzdory tomu, co vidíme, Lady Gaga potřebuje zapracovat na svém sebevědomí!

Léčba

Optimální léčba fibromyalgie zahrnuje cvičení a podávání léků. Pacienti jsou také povzbuzováni ke všem specifickým druhům terapie, které by se daly nazvat jako „vyvážený program mysli a těla“. Při léčbě bolestí například skvěle funguje cvičení Tai-chi a hloubkové masáže svalů. Lady Gaga je v péči týmu odborníků se zkušenostmi s chronickou fyzickou a duševní bolestí, a tak dokáže fungovat při většině svých koncertů a turné. Často svou roli hvězdy ovšem zvládá jen s největším vypětím.

Na první pohled dokonalý život Lady Gaga je bohužel plný bolesti a pravděpodobně neuvěřitelně stresující! Držme jí palce, ať se svou nemocí bojuje se zaťatými zuby i do budoucna. Svému publiku by rozhodně chyběla!

Autor: Lenka Svobodová
ZAVŘÍT