Malý průvodce opalovacími krémy aneb léto se blíží

Jaký je nejúčinnější způsob prevence poškození pokožky sluncem? Zůstat mimo dosah slunce. Zcela vyhýbat se slunci se nám ale většinou příliš nechce. Co je tedy to nejlepší, co máme k dispozici pro ochranu naší pokožky? Opalovací krém. Pojďme si odpovědět na některé důležité otázky, které se vám v souvislosti s výběrem nejvhodnějšího opalovacího přípravku pravděpodobně honí hlavou.

Jak moc věnovat pozornost SPF?

Předně je třeba říci, že žádný opalovací přípravek není stoprocentně účinný v prevenci poškození kůže, nicméně prodlužuje dobu, po kterou můžeme být venku. Množství času do jisté míry souvisí s faktorem SPF.

Ochranný faktor proti slunečnímu záření (SPF) udává, kolik sluneční energie je potřeba ke spálení pokožky při použití opalovacího krému ve srovnání s nechráněnou pokožkou. Opalovací krém s ochranným faktorem SPF 30, pokud je používán podle návodu, podle studií zabrání 97 % UVB paprsků, aby se dostaly na vaši pokožku.

Nejnovější výzkumy ukazují, že SPF 100 ve srovnání s SPF 50 představuje skutečný rozdíl v ochraně pokožky před poškozením. Je důležité si ale uvědomit, že vyšší hodnoty SPF sice poskytují vyšší ochranu, ale nevydrží déle, takže je třeba jejich aplikaci pravidelně opakovat, zejména po koupání či sportovních aktivitách.

Jak funguje ochrana proti UVA a UVB záření?

Slunce vyzařuje různé typy světelných paprsků, z nichž dva jsou primárně zodpovědné za poškození naší pokožky – ultrafialové záření A (UVA) a ultrafialové záření B (UVB). Paprsky UVB jsou kratší a neproniknou sklem, ale jsou to právě ony, které způsobují spálení.

Paprsky UVA, které mohou proniknout sklem, jsou zákeřnější, protože působí na naši pokožku, i když necítíme, že nás pálí. Z tohoto důvodu byste se měli ujistit, že je na štítku vašeho opalovacího krému uvedeno „širokospektrální“ nebo „UVA/UVB ochrana“.

Proč jsou opalovací krémy z Evropy nebo Japonska údajně lepší?

Tyto opalovací krémy obvykle uvádějí faktor PA, což je míra ochrany proti UVA záření, která se pohybuje od + do ++++. Systém hodnocení PA byl vyvinut právě v Japonsku. Zatímco evropské společnosti vyrábějící opalovací prostředky tento systém rychle přejaly, americké společnosti zatím nikoli.

Dvě složky, které poskytují ochranu proti UVA, jsou avobenzone a oxid zinečnatý. Pokud na obalu vašeho krému nevidíte označení PA, zaměřte se na složení a ujistěte se, že váš opalovací krém obsahuje alespoň jednu z těchto složek.

Jaký je rozdíl mezi fyzikálními a chemickými opalovacími krémy?

Pro označení opalovacích krémů můžete slyšet termíny fyzikální nebo též minerální a chemické. Tyto termíny se vztahují k použitým účinným látkám.

Fyzikální opalovací krémy obsahují oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Nejčastější definice těchto přípravků uvádí, že vytvářejí na povrchu pokožky ochrannou bariéru, která odráží a rozptyluje UV záření. Nedávná zjištění ale naznačují, že fyzikální opalovací krémy ve skutečnosti chrání pokožku tím, že absorbují až 95 % paprsků.

Určitou nevýhodou minerálních opalovacích krémů je, že obvykle zanechávají bílé stopy, pokud nepoužíváte tónovaný produkt. Tyto krémy jsou sice často označovány jako „přírodní“, ale většina z nich taková není, neboť obsahují syntetické látky, aby se hladce roztíraly po pokožce.

Mladá žena s oplaovacím krémem na rameni.
zdroj: freepik.com

Všechny účinné látky, které nesouvisejí se zinkem nebo titanem, se považují za chemické složky opalovacích krémů. Chemické opalovací krémy se vstřebávají do pokožky jako pleťové mléko. Jejich aktivní složky pak způsobují chemickou reakci, která přeměňuje UV záření na teplo, které nemůže pokožku poškodit.

Pro malé děti a osoby s citlivou pokožkou dermatologové doporučují fyzikální opalovací krémy, protože je méně pravděpodobné, že způsobí vyrážky nebo jiné alergické reakce.

Je rozdíl mezi opalovacím krémem na obličej a na tělo?

Pokud jde o ochranu před sluncem, je často jediným skutečným rozdílem mezi opalovacím krémem na obličej a na tělo velikost lahvičky. Pokud nechcete, nemusíte si kupovat samostatný opalovací přípravek pouze na obličej.

Obličej je však často citlivější než zbytek těla, takže mnoho lidí dává přednost lehkému a nemastnému opalovacímu krému určenému speciálně pro obličej, zejména pro každodenní nošení. U těchto přípravků je méně pravděpodobné, že budou ucpávat póry, způsobovat vyrážky nebo dráždit pokožku.

Jaké množství opalovacího krému bychom měli používat?

Jednou z nejčastějších chyb, kterou v souvislosti s používáním opalovacích přípravků děláme, je to, že je nepoužíváme v dostatečném množství, příliš s nimi „šetříme“. Podle odborných studií bychom při aplikaci na celé tělo měli použít přibližně 30 mililitrů opalovacího prostředku, což je množství, které odpovídá skleničce na panáka.

Pokud jde o množství opalovacího krému, který bychom měli použít na obličej, nejčastěji se uvádí množství, které odpovídá třetině čajové lžičky. Vzhledem k tomu, že čajovou lžičku s sebou obvykle nemáme, pro lepší představu se jedná o množství přípravku, které odpovídá velikosti pětikoruny nebo množství krému, které pokryje váš ukazováček a prostředníček.

Je lepší používat opalovací mléko, sprej nebo tyčinku?

Opalovací mléka obvykle poskytují největší krytí, protože se snadno „nalévají nebo vymačkávají“ z obalu a lehce se roztírají po pokožce. Díky jejich konzistenci je rovněž obtížné přehlédnout při aplikaci nějaké místo.

Špatné nejsou ani tyčinkové opalovací krémy. Je však snadné přehlédnout nějaké místo, protože mnoho tyčinkových opalovacích krémů je úzkých a musíte se mnohem více snažit, abyste dosáhli plného pokrytí. Jsou vhodné pro použití na obličej nebo menší exponované oblasti pokožky.

Opalovací krémy ve spreji obecně nejsou dobrý nápad. Většina opalovacího krému, který vyjde z obalu, se nedostane do kontaktu s pokožkou, protože se rozptýlí do vzduchu. To může znamenat, že vaše pokožka nebude dostatečně chráněna a budete muset prostředek častěji nanášet znovu.

Jak je to s opalovacími krémy a datem jejich spotřeby?

Většina opalovacích krémů má na obalu uvedeno datum spotřeby. Složky, které opalovací přípravek obsahuje, se časem rozkládají, proto je rozumné opalovací krém nepoužívat po uplynutí doby použitelnosti, abyste měli jistotu, že funguje tak, jak předpokládáte.

I když na obalu vašeho opalovacího prostředku žádné datum uvedeno není, neznamená, že nikdy neskončí jeho trvanlivost. Americký úřad FDA povoluje výrobcům opalovacích krémů neuvádět datum spotřeby, pokud je prokázáno, že výrobek zůstává stabilní po dobu delší než 3 roky.

Pokud tedy váš opalovací krém neobsahuje datum spotřeby, zapište si datum, kdy jste jej koupili, a zvažte, zda jej po třech letech nevyřadit, abyste zbytečně neriskovali s méně účinným opalovacím krémem.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, sciencedirect.com, ncbi.nlm.nih.gov, healthdigest.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu