Měli jste někdy den, kdy byste mohli sníst i celou krávu, a stejně máte pořád hlad? Někdy se stane, že máte pouze obyčejný hlad, ale někdy je za tím něco jiného. Zjistěte šest nejčastějších příčin, proč nám kručí v břiše a zkuste se jim vyvarovat, aby bylo vaše tělo neustále vyvážené a vy se tak cítili dobře po celý den.
Nedostatek spánku
Nedostatek spánku může mít přímý vliv na to, že se cítíte hladoví, a i na to, kolik toho sníte. Krátký spánek snižuje hladiny hormonu zvaného leptin, který inhibuje hlad a zvyšuje hladiny hormonu ghrelinu, který hlad stimuluje. To je jeden z důvodů, proč špatný spánek vede k přibírání na váze.
Máte žízeň
Opravdu máte hlad – nebo jen žízeň? Žízeň může být někdy převlečená za hlad. Cítíme, jako bychom chtěli něco sníst, ale přitom potřebujeme pouze sklenici či dvě vody. Díky popíjení vody mezi jídly se cítíme sytější, což také ovládá ustát nezvladatelnou chuť k jídlu. Dejte si však pozor, abyste nepili až příliš, a to jak před jídlem, tak během něj i po něm. Voda totiž zředí trávicí enzymy, což může mít negativní dopad na naše trávení.
Jíte mnoho sacharidů
Odbornice na výživu Cassandra Barnes říká: „Když jíme hodně sacharidů, rychle se vstřebávají do těla jako jednoduché cukry. Větší množství cukrů (zejména glukózy) v naší krvi způsobuje nárůst inzulínu, což je hormon, který stimuluje naše buňky, aby přijímaly glukózu. Jelikož se veškerý cukr rychle z krve odstraňuje, vyvolává to hlad a další chutě po sacharidech. V noci byste se mohli probudit s touhou po návštěvě ledničky“.
Blíží se menstruace
Zvýšená chuť k jídlu a zejména chuť samotná k jídlu mohou být pro některé ženy také příznakem menstruačního cyklu.
Stres
Po stresující události zůstávají hladiny kortizolu v krvi často vysoké, čímž dochází k vyvolání chuti na jídlo. Vaše tělo si totiž myslí, že byste měli po tomto stresovém vypětí doplnit palivo.
Závěrem vám poradíme pouze to, abyste si dávali pozor na to, co a kdy jíte. Ona ta zelenina totiž tělu skutečně prospívá.