Mladá dívka ztratila vědomí během natáčení vlasů

Dovedete si představit, že při natáčení vlasů někdo zkolabuje? Právě to se stalo mladé dívce, jejíž sestra jí chystala na pravidelnou nedělní mši do kostela.

Ta se pak rozhodla s celou situací svěřit na sociální síti Facebook, aby varovala ostatní, kteří o tomto zdravotním problému neví. Co se konkrétně stalo?

Vlasový kolaps způsobil, že dívka na chvíli ztratila vědomí

Když si žena natočí vlasy, není to nic neobvyklého, tuto činnost provádí nespočet žen na celém světě téměř každý den. Ovšem pro mladou dívku se její zkrášlení stalo nejhorším zážitkem v životě. Kulmování vlasů jí způsobilo „vlasový kolaps“, který je velmi ojedinělým stavem.

Když Alicia Brown Phillips natočila své sestře Grace vlasy, dívka začala blednout, rty jí zmodraly, ruce se jí třásly jako při záchvatech a pomalu ztrácela vědomí. Její tvář byla prázdná. O několik minut později se zdálo, že se dívka vzpamatovala, dokonce bylo vidět, že se cítí zase lépe. Grace řekla, že si pamatuje, jak na ni všichni mluvili, ale neviděla je.

Lékaři rodiče uklidnili – ačkoliv je stav vzácný, není nebezpečný

Rodiče svou dceru naložili do auta a přivezli ji na pohotovost do místní dětské nemocnice. Lékaři okamžitě provedli EKG a také sken hlavy. Nakonec jim bylo řečeno, že je holčička v pořádku, a to, co se stalo, bylo výsledkem vlasové synkopy, která postihuje děti ve věku 5-13 let.

Nepřehlédněte: Rodiče přišli o své dvě děti několik měsíců po sobě kvůli leukémii.

Za všechno mohou nervy v pokožce hlavy

Lékaři jim také vysvětlili, že s těmito případy se setkají maximálně pětkrát do roka. Ukázalo se, že kartáčování, natáčení, pletení nebo sušení vlasů může vyvolat nervovou stimulaci na pokožce hlavy. Nerv v pokožce hlavy komunikuje s vazovagálním nervem, který reguluje krevní tlak a srdeční frekvenci. Tahání vlasů v tomto nervu vyvolává pocit, který stimuluje vazovagální nerv, a způsobuje tak zpomalení krevního tlaku a srdeční frekvence, což může vést ke ztrátě vědomí.

Každý lékař doporučuje, aby rodiče po tomto záchvatu své děti vzali k lékaři na prohlídku, aby se vyloučily základní příčiny mdlob, mezi které patří srdeční problémy. Některé děti mohou zažít i několik podobných příhod. Zdravotníci také apelují, že tyto stavy nejsou životu nebezpečné.

Také si natáčíte vlasy?

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu