Abby Beckley: mladá žena, které se v levém oku zabydlelo 14 červů

Zjistit, že vaše tělo je napadeno červy, je dost nepříjemné. Dovedete si představit, že by tito červi začali vylézat z vašich očí? Ne, neděláme si srandu a ani se nejedná o žádný sci-fi scénář. I když se to zdá nepravděpodobné, tato skutečnost se stala jedné ženě z Oregonu. Lékaři zjistili, že její oční bulvy byly hostitelem parazitického červa zvaného Thelazia gulosa.

V kazuistice zveřejněné Americkou společností tropického lékařství a hygieny se k případu vyjádřili parazitologové: „Až dosud byly známy případy, kdy do onemocnění lidí byly zapojeny pouze dva druhy červa Thelazie. Případ ženy popisuje třetí druh, T. gulosa (oční skot), jako původce lidské thelaziasis a prvního hlášeného případu lidské thelaziasis v Severní Americe za více než dvě desetiletí. “

Abby z oka vylezl červ, postupně jich bylo více

Ve zprávě se uvádí, že Abby Beckley je 26letá venkovanka, která dříve pracovala v prostředí, kde se choval skot. Když přijela na Aljašku rybařit, začala pociťovat nepříjemné podráždění očí a po osmi dnech si z oka odstranila malého, průsvitného červa. S tímto nálezem se vydala do místní nemocnice, kde si zprvu mysleli, že se jedná o oční hlen. Jenže Abby si trvala na svém – a skutečně, po půlhodině zírání do jejího oka lékaři viděli dalšího. Během 20 dnů Beckley a zdravotníci odstranili dalších 13 červů.

Jedinou možnou léčbou bylo všechny červy z oka vytáhnout. Jelikož lékaři nevěděli, co jsou zač, poslali je na rozbor specialistům, kteří zjistili, že se jedná právě o třetí druh červa Thelazie gulosa. Předpokládá se, že se Abby nakazila infekcí, kterou přenáší mouchy a kterou je běžně infikován skot, respektive jeho oči.

Čtěte také: Jak nejlépe se ochránit před klíšťaty? Vyhněte se nepříjemným zdravotním problémům.

Podobné zvláštnosti jsou známé spíše v asijských zemích

Podle Aileen Marty, MD, profesorky infekčních chorob na lékařském oddělení na FIU Herbert Wertheim College of Medicine je případ mladé ženy doslova anomálií, protože stovky sporadických infekcí se projevily u lidí v Asii. Také říká, že infekce jsou zvláště běžné v určitých lokalitách, ale mohou se projevit po celém světě, stále jsou ale velmi neobvyklé.

Virové a bakteriální infekce, jako je například zánět spojivek nebo růžové oko, jsou zcela běžné. Nejlepším způsobem, jak se před jakoukoliv infekcí bránit, je udržovat ruce čisté a nedotýkat se obličejových částí kontaminovanými prsty.

Autor: Bára Králová
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu