Mohly by ústní vody pomoci snížit přenos koronaviru?

Jelikož někteří vědci pracují na potenciálních vakcínách COVID-19, jiní hledají existující produkty ke zpomalení rychlosti infekce koronaviry, včetně ústních vod a výplachů úst.

Studie vlivu ústní vody na přenos virů

Alkoholové dezinfekční prostředky a ubrousky hrají důležitou roli při snižování míry infekce. Mohou však hrát roli i jiné produkty. Vědci z Penn State College of Medicine v Hershey v Pensylvánii sledují výplachy a ústní vody. V nedávné studii, která se objevuje v časopise Journal of Medical Virology, uvedli, že několik orálních a nosních roztoků může snížit riziko přenosu virů, pokud je používají lidé s koronavirovou infekcí.

Studii vedl Craig Meyers, profesor mikrobiologie, imunologie, porodnictví a gynekologie. „Zatímco čekáme na vývoj vakcíny, jsou zapotřebí metody ke snížení přenosu,“ říká Meyers. „Produkty, které jsme testovali, jsou snadno dostupné a často již součástí každodenních rutin lidí.“

Testování stávajících produktů

K prozkoumání Meyers a jeho tým použili lidský respirační virus zvaný HCoV-229E, který je ve stejné rodině virů jako SARS-CoV-2. V laboratoři zavedli do viru různé produkty, aby posoudili, zda mohou úspěšně snížit virovou aktivitu.

Vědci vystavili lidské koronaviry každému roztoku nosním a ústních výplachů ve třech samostatných testech trvajících 30 sekund, 1 minutu a až 2 minuty.

  • Roztok nosního oplachu zabil 99 % koronavirů během 1 minuty a 99,9 % během 2 minut.
  • Nejúčinnějším produktem byla ústní voda, které se po 2 minutách podařilo snížit virus o více než 99,99 %. Nejlepších výsledků dosáhla ústní voda Listerine.

Výzkumný tým dále zjistil, že je zajímavé, že tři produkty s peroxidem vodíku jako hlavní složkou inaktivovaly virus v rozmezí 90 až 99 %. Tento výsledek podporuje předchozí výzkum, který také zjistil, že roztoky peroxidu vodíku jsou účinné proti SARS-CoV-2.

Dohromady je k dispozici dostatek výzkumu, který silně naznačuje, že tyto produkty by mohly pomoci snížit přenos SARS-CoV-2 mezi někým s infekcí a někým bez infekce.

Zdroj: medicalnewstoday

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu