Movember je opět tu aneb knír je víc než jen pár chloupků pod nosem

Movember je každoroční listopadová akce, během které si řada celebrit i obyčejných lidí nechává narůst knír. Cílem je zvýšení povědomí o „mužských nemocech“, jako je rakovina prostaty či varlat. Nemusí ale být zrovna listopad, abyste ocenili jedinečnou krásu kníru. Za neoholenými vousy pod nosem se navíc skrývá mnohem více vědy, než si myslíte.

Jak rychle knír roste?

Pravděpodobně jste si všimli, že vousy rostou rychleji než vlasy. Podle studií rostou vousy rychlostí 0,3 až 0,5 milimetru každý den. Na rychlosti růstu se podílejí různé faktory, včetně pigmentace, kdy bílé a šedé vousy údajně rostou rychleji než tmavé vousy.

Při pěstování kníru i plnovousu je zásadní trpělivost. Obvykle trvá asi dva týdny, než se ze strniště stane malý knír, ale v závislosti na stylu kníru, který chcete, to může trvat i déle. Klasický knír obvykle potřebuje ke svému růstu dva měsíce. Pro dosažení i udržení specifického tvaru je nutné pravidelné zastřihování.

Růst kníru mohou brzdit či podporovat též vitamíny. Pro růst vlasů i vousů je důležitý nejen dostatek vitamínů skupiny B, ale také vitamín D. Pokud se vám tedy nedaří, aby vám knír narostl, podle vašich představ, zkuste doplnit vitamín D. Do svého jídelníčku ho můžete přidat konzumací lososa, tuňáka, vaječných žloutků a mléčných výrobků.

Kníru svědčí hodně spánku

Na knír má vliv také hladina testosteronu. Těm, kteří mají testosteronu více, roste více vousů. Z toho vyplývá, že cokoli, co snižuje hladinu testosteronu, má vliv také na kvalitu vašeho kníru. Jednou z věcí, která má podle studií negativní vliv na hladinu testosteronu u mladých zdravých mužů, je nedostatek spánku. Bylo zjištěno, že pouhý týden omezení spánku snížil hladinu jejich testosteronu o 10 až 15 %.

Barva kníru se liší od barvy vlasů

Genetika o vás vypovídá mnohé, včetně barvy vašeho kníru. To, že máte vousy jiné barvy než vlasy, je způsobeno mutací genu MC1R, který řídí bílkovinný receptor zodpovědný za pigmentaci.

Když máte jeden zmutovaný gen MC1R, můžete mít zrzavý knír, ale hnědé vlasy. Neznamená to však, že váš otec měl zrzavé vousy. Obecně totiž platí, že lidé dědí barvu vlasů nejen po svých rodičích, ale také po prarodičích a dalších předcích.

Kromě toho může mít pigment kníru odchylky způsobené typem melaninu. Proto můžete mít v kníru místa s velmi tmavými až černými vousy. S přibývajícím věkem začnou vousy v kníru šedivět, nemusí ale šedivět stejným způsobem jako vlasy.

Muž s knírem.
zdroj: unsplash.com

Jídlem k bohatému kníru

Pokud toužíte po hustém kníru, můžete do svého jídelníčku přidat potraviny, které vám pomohou zvýšit hladinu testosteronu v krvi. Často se doporučují tučné ryby, avokádo, vejce a tmavá listová zelenina. Kromě toho, že pomohou vašemu kníru vypadat působivě, mohou také pomoci přirozeně zvýšit váš sexuální apetit a zvýšit tvorbu červených krvinek.

Měli byste dbát také na to, abyste jedli potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, zejména biotin neboli vitamín B7. Biotin prokazatelně pomáhá stimulovat produkci keratinu pro růst folikulů.

Knír jako ochrana před slunečními paprsky

Věděli jste, že váš knír do určité míry funguje jako sluneční clona pro vaše rty? Výzkum, který se zabýval tím,  jak dobře mohou vousy bránit UV paprskům, aby se dostaly k citlivé pokožce, totiž potvrdil, že oblasti obličeje, které byly pokryty hustými vousy, byly vystaveny třetinovému množství záření než holá kůže.

Jinými slovy, vousy chrání před rakovinou kůže tím, že blokují a absorbují UV záření podobným způsobem jako fyzikální složky opalovacích krémů. Nicméně to, že váš knír ochrání pokožku horního rtu, neznamená, že není nutné opalovací krém používat vůbec.

Jak často se nositelé svých knírů dotýkají?

Možná patříte k těm, kteří klepou nohou, když jsou nervózní, nebo si hrají s vlasy. Pokud máte knír, možná máte větší tendenci si ho hladit, když se nudíte nebo se cítíte trochu nervózní. Studie zjistily, že se jednotlivci dotýkají svého obličeje přibližně 23krát za hodinu. To tedy znamená, že průměrný člověk se dotkne svého obličeje asi 552krát za 24 hodin.

Pokud patříte mezi ty, kteří se svého kníru dotýkají často, zvažte, zda ráno nepřidat trochu oleje. Tím zajistíte, že všechny ty dotyky nebudou mít vliv na pokožku pod nimi. Kromě toho si samozřejmě často myjete ruce, abyste na knír nepřenášeli bakterie z prstů.

Stačí rychlé pohlazení kníru, abyste si uvědomili, že vousy jsou poměrně velké. Studie uvádí, že vousy mají více vrstev kutikuly než vlasy, díky tomu mají dvakrát větší průměr a jsou též poréznější. S tím souvisí skutečnost, že knír během popíjení nápojů automaticky absorbuje část tekutin.

Jakou roli hraje knír v sex-appealu?

Výzkumy, které by se zabývaly čistě knírem, bohužel neexistují, nicméně studie z roku 2016 zjistila, že ženy považují muže s vousy za atraktivnější než ty s hladce oholenou tváří. Nejpřitažlivějším rysem bylo husté strniště a mezi mužností obličeje a vousatostí existovala silná interakce.

Zdroj: menshealth.com, healthline.com, onlinelibrary.wiley.com, mdpi.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, academic.oup.com, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu