Moxování: Pomáhá od chronických bolestí, inkontinence i neplodnosti. O co jde?

I ti, kteří se o čínskou medicínu nezajímají, už někdy slyšeli o akupunktuře. Tradiční čínská medicína věří, že energie čchi, která proudí naším tělem, může být narušena a vytvářet nerovnováhu, která vede k nemocem. Akupunktura je jedním ze způsobů, jak čchi vyrovnat, ale není to zdaleka způsob jediný.  Další metodou tradiční čínské medicíny je moxování, které se běžně provádí současně s akupunkturou.

Co je moxování?

Moxování se někdy označuje též termínem požehování. Jedná se totiž o pálení moxy, kuželu nebo tyčinky z rozemletých listů pelyňku, na tělesných meridiánech a akupunkturních bodech nebo v jejich blízkosti. Moxováním se docílí prohřátí, zklidnění a uvolnění vybraných míst.

Čínská medicína věří, že vzniklé teplo pomáhá tyto body stimulovat a zlepšuje tok čchi v těle. Tato zvýšená cirkulace energie může následně pomoci při řadě zdravotních problémů.

Jak se provádí?

Moxování lze aplikovat přímo nebo nepřímo. Při přímém moxování spočívá kužel moxy přímo na vašem těle. Lékař kužel zapálí a nechá ho pomalu hořet, dokud vaše kůže nezačne červenat. Jakmile začnete cítit teplo, kužel se odstraní.

Častěji se praktikuje nepřímá moxibuce. Moxa může být přiložena na akupunkturní jehlu a zapálena. Na jehle hoří, dokud nezhasne. Teplo prochází jehlou až k akupunkturnímu bodu. Tato varianta je bezpečnější, protože hořící moxa se ve skutečnosti nedotýká vaší kůže.

Další metoda nepřímého moxování používá izolační vrstvu soli, zázvoru nebo česneku mezi kuželem a pokožkou, případně může lékař moxu držet přibližně centimetr od pokožky nebo použít speciální baňky.

Moxování společně s akupunkturou.
zdroj: unsplash.com

Při jakých problémech se moxování využívá?

Tradiční čínská medicína využívá moxování na celou řadu problémů, které jsou způsobeny nedostatkem energie, dále u nemocí z chladu a též u dlouhodobě nemocných osob a starých lidí. K problémům, při kterých se moxování provádí, patří:

  • gastrointestinální problémy, jako je průjem, kolitida, syndrom dráždivého tračníku a zácpa
  • menstruační křeče
  • bolesti, včetně bolestí při artritidě, bolestí kloubů nebo svalů
  • nevolnost související s rakovinou
  • inkontinence
  • neplodnost
  • chronická únava
  • prevence nachlazení a chřipky

Existují studie, které potvrzují účinnost moxování při léčbě osteoartrózy kolenního kloubu. Další výzkum ukázal, že při kombinaci moxování s akupunkturou dochází ke zvýšení hustoty kostí u pacientů s osteoporózou.

Moxování v těhotenství

Moxování je rovněž známé jako alternativní způsob, jehož cílem je pomoci otočit dítě, které je před porodem v poloze koncem pánevním. Obvykle se provádí kolem 34. týdne pomocí nepřímého moxování v okolí akupunkturního bodu BI 67, někdy nazývaného též Zhiyin. Tento bod leží na vnější části malíčku na noze.

Možná rizika

Pokud chcete moxování vyzkoušet, začněte tím, že vyhledáte zkušeného a certifikovaného odborníka. Největší riziko plyne z toho, jak snadno se při moxování můžete spálit. Z tohoto důvodu je lepší zůstat u nepřímého moxování.

Podle odborných studií mezi možné negativní vedlejší účinky moxování patří alergická reakce na pelyněk, bolest v krku nebo kašel z kouře, nevolnost a zvracení, předčasný porod, vznik tmavých skvrn na kůži a výjimečně též bazocelulární karcinom.

Zdroj: health.clevelandclinic.org, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, europepmc.org, hindawi.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu