Může být deprese dědičná? Odborníci mají odpověď

Trpěli vaši předkové depresí a vy se nyní obáváte, že byste k takovému problému mohli dojít také? Lékaři a odborníci stále všechny příčiny zkoumají a nabízejí mnohé odpovědi. V některých oblastech je však jejich zkoumání neúspěšné. Je ale možné, aby se deprese objevila jen na základě genetiky bez dalších příčin?

Jak je to s dědičností?

Deprese je zrádná v tom, že jí může trpět opravdu každý. Nezáleží u ní totiž na pohlaví ani věku. Doktorka z nemocnice v Bostonu a ředitelka oddělení se zaměřením na psychologii, Natalie Dattilo, tvrdí, že i na základě výzkumu, který je teprve v počátcích, si dovolí tvrdit, že se dispozice pro vznik deprese skutečně dědí.

Je tak možné, že se tento problém, týkající se duševního zdraví, objeví převážně u jedinců, kteří měli předky s takovými obtížemi. Čím více jedinců v rodině depresí trpělo, tím vyšší je pravděpodobnost, že se projeví i u dalších generací.

Nejčastěji se obtíže objevují u lidí, kteří mají sourozence nebo rodiče trpící depresí. U prarodičů už je pak pravděpodobnost mnohem nižší.

Co naznačují výzkumy

Kromě samotné dědičnosti se také ukázalo, že depresemi trpí více ženy než muži. Genetika také může určit, jak dobře na vás bude zabírat určitý typ léčby . Pokud se některý z vašich předků léčil účinně pomocí léků místo terapie, lze takovou skutečnost předpokládat i u vás. V takové otázce jsou ale odborníci stále opatrní, jelikož existuje řada výjimek, a proto je třeba ještě mnoha dalších výzkumů.

Nemusí jít jen o genetiku

I když mnoho zdravotnických organizací potvrzuje, že je deprese dědičná, neznamená to, že se nemůže projevit také u lidí, kteří žádné dispozice nemají. Mezi běžné příčiny se řadí stres, léky, užívání návykových látek, špatný životní styl a mnoho dalších. Oslabený organismus depresi podléhá snáze, než je tomu u fyzicky zdravého a odolného jedince. Všechny příčiny však stále známé nejsou a lékaři a odborníci tak odhalují jednu za druhou.

Zdroj: Verywellmind.com, Health.com

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu