Muže trápily jeho vlastní nehty, které svědily a vypadaly nemocně. Kde byl problém?

Psoriáza neboli lupénka je chronický stav kůže, který způsobuje tzv. červený plak. Ten je velmi svědivý a pokrytý nahromaděnými kožními šupinami. Ovšem málokdo ví, že psoriáza může postihnout i nehty člověka – toto onemocnění se projevuje tzv. jamkami v nehtu.

Pacient se šel poradit se svými zažloutlými nehty

Příběh popisuje stav 28letého muže, jenž vyhledal lékařskou pomoc na dermatologické ambulanci, aby se poradil se svým nepříjemným stavem nehtů, kterým trpěl přes tři roky. Ty byly zažloutlé a vyskytovalo se na nich velké množství zmiňovaných jamek.

Diagnóza byla jasnou psoriázou

Během vyšetření lékař přišel i na jeho šupinaté plaky na loktech a kolenou, diagnóza zněla: psoriáza. Toto autoimunitní onemocnění ovlivňuje až tři procenta lidí na celém světě a nejčastěji postihuje osoby ve věku 15 až 25 let.

Rýhy v nehtech upozorňují na zdravotní stav

Podle lékařů je změna stavu nehtů běžnou viditelnou záležitostí, která vypovídá o stavu kůže. Kromě nehtových jamek a zabarvení může psoriáza nehty také „zhustit“ nebo může být příčinou jejich oddělování se od nehtového lůžka. Tento stav je typický zejména pro osoby s psoriatickou artritidou, ale tento muž žádnou kloubní nemoc, otoky nebo ztuhlost neměl, což tuto diagnózu vyloučilo. Jamkování nehtů je také znakem pro alopecia areata, ekzémovou dermatitidu a traumatické poškození zdraví při práci.

Pokud na sobě zpozorujete, že se vám dělají jamky na nehtech, neignorujte to a navštivte svého lékaře, protože včasnou diagnózou se problému zbavíte. Pacient našeho příběhu se uzdravil až po šesti měsících léčby, která zahrnovala aplikaci určitého typu steroidů ve formě laku na nehty.

Zdroje: Healthline, Wikiskripta | foto: Wikimedia

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu