Mycí houbu či mixér používáme denně. Víte, že ale tyto předměty jsou ty nejšpinavější ve vaší domácnosti?

Tyto výrobky člověk kupuje s nejlepším úmyslem – antibakteriální mýdlo ke zničení choroboplodných zárodků, zubní pasta, která brání onemocnění dásní, zvlhčovač pro zmírnění sinusového přetížení. Ale tyto každodenní věci mohou u člověka vyvolat alergie, kožní infekce nebo mohou způsobit jiné problémy, pokud budou použity nesprávně.

Mycí houba

Možná nebudete věřit, ale mycí houba na tělo je dokonalým prostředím pro růst bakterií, hub a plísní. Jestliže máte na těle byť jen malinkou otevřenou ránu, prostřednictvím mycí žínky si tak můžete zadělat na vážnou infekci. Proto je dobré si toto nepostradatelné vybavení do sprchy pořídit z přírodních vláken – ty mají enzymy pro kontrolu růstu bakterií, plísní a plísní. Nezapomeňte je ale každý měsíc vyměnit a po každém použití důkladně opláchnout, vyždímat a usušit.

Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu vám může přinést potřebnou úlevu, zejména při rýmě, kdy se vám špatně dýchá. Jenže jeho nevýhodou je, že pokud není řádně vyčištěn, může se stát domovem pro nespočet plísní a patogenů, jenž po zapnutí začne vypouštět do vzduchu. Navíc, příliš vysoká vlhkost vzduchu může proměnit váš domov v živnou půdu pro roztoče, což je problém, pokud trpíte alergiemi.

Vatové tyčinky do uší

I když je ušní maz velmi nepříjemný, chrání vnitřní struktury uší před prachem a nečistotami. Jenže pokud se nahromadí jeho velké množství, může dojít k bolesti nebo pocitu cizího tělesa v uchu. To je právě důvod, proč byste vatové tyčinky neměli používat, protože ušní maz si jimi pouze zatlačíte hluboko do ucha. Místo toho si vnější část ucha očistěte vlhkým hadříkem.

Antibakteriální mýdlo

V této době snad neexistuje domácnost, která by doma neměla antibakteriální mýdlo. Jenže jak se ukázalo, tato mýdla ve zdravé domácnosti moc nepomáhají. V horším případě mohou antibakteriální složky, jako je triclosan, vyvolat antibakteriální rezistenci. Úplně postačí, když si ruce budete mýt obyčejným mýdlem. Záleží však na správném postupu mytí.

Mixér

Mixér je velmi užitečná věc, lahodné koktejly vytvoří během několika sekund. Jenže pokud jej správně nevyčistíte, je problém. Mnoho lidí zapomíná na nejdůležitější část, a tou je těsnění mixéru (gumový kroužek, který pomáhá držet čepel na místě). Právě na něm se nejvíce usazují bakterie zvané Salmonella, E.coli, kvasinky a plísně. Proto si na jeho vymytí dejte skutečně záležet.

Manikúra

Domácí manikúra a pedikúra udržují ruce i nohy udržované. Je normální, že bakterie žijí na kůži, takže když používáte kutikulu nebo pemzu, tyto bakterie do nich přenášíte a můžete si přivolat různé infekce. Pemzové kameny omyjte mýdlem a vodou po každém použití a jednou za měsíc je vyměňte za nové. Pokud jde o nůžky na nehty a kutikuly, očistěte je pomocí vlhkého hadříku s mýdlem a vodou. A hlavně – každý člen domácnosti by měl mít své vlastní.

Gumová stěrka

Jasně, umýt gumovou stěrku není žádná věda, ale kolik z vás ji před mytím stáhne z rukojeti? Gumová stěrka patří mezi nejšpinavější kuchyňské nástroje. Pokud je stěrka odnímatelná, umyjte oba kusy zvlášť. Pokud se jedná o jednodílný kus, je třeba přijmout preventivní opatření, protože kvasinky a bakterie se mohou skrývat v záhybech.

Plyšové hračky

Ano, plyšáci jsou roztomilé hračky, kterými mají děti vyzdobený a obeskládaný celý pokoj. Ale ve skutečnosti jsou to spíše magnety na roztoče. A právě ti stojí za vznikem mnoha alergií. Abyste roztoče zničili, zabalte plyšáka do sáčku a vložte ho přes noc do mrazáku.

Jste překvapeni, kolik věcí kolem vás ovlivňuje prostředí, ve kterém žijete?

Autor: Bára Králová
zavřít reklamu