Naučte se správně dýchat a vyhněte se e-mailové apnoi

Pracujete z domova? Donutila vás pandemie přejít na home office a veškerou došlou elektronickou poštu si teď čtete ráno u snídaně? Pracujete celé dny na počítači? Strávíte každý den hodiny pročítám e-mailů? Pak možná právě vy trpíte e-mailovou apnoí. Co to vůbec je, jak se projevuje a kde se vzala, to se dozvíte v článku.

Co to emailová apnoe je a kde se vzala

E-mailová apnoe je poměrně nový fenomén. V současně době jsme neustále online. V jednom kuse projíždíme e-mail, Instagram, Facebook a další sociální sítě. Stále jsme se ve střehu. Linda Stone, technologická vizionářka, si povšimla, že když si pročítá e-maily, zadržuje dech. Provedla tedy výzkum, a díky němu tento fenomén objevila. Přišla na to, že 80 % lidí při čtení e-mailu buď úplně zadrží dech, nebo dýchá velmi nepravidelně.

Jelikož je to stav podobný spánkové apnoi, získal odtud svůj název. E-mailová apnoe může nastat i při jiných činnostech, než je pouhé čtení e-mailu. Lidé, kteří se při práci věnují multitaskingu a skáčou z jedné věci na druhou, si tuto poruchu mohou také přivodit.

Rizika spojená s e-mailovou apnoí

Zadržování dechu našemu tělu ani v nejmenším neprospívá. Naše tělo se kvůli tomu najednou nachází ve stavu „bojuj, nebo uteč“, v důsledku čehož se zvýší rychlost intenzity úderů srdce. Tento stav se u lidí vytvořil již v pravěku. Jedná se vlastně o lidský i zvířecí mechanismus přežití. Naše tělo se tak během čtení e-mailu dostane z klidového stavu do stresového módu.

Jak správně dýchat

Abyste se e-mailové apnoe zbavili, je potřeba se zaměřit na své dýchání. Pokud se přistihnete při tom, že jste zapomněli dýchat, existuje několik věcí, které můžete praktikovat v práci/home officu:

 • Vnímejte každý jednotlivý nádech i výdech.
 • Dýchejte zhluboka.
 • Při nádechu i výdechu počítejte do tří.
 • Střídavě vydechujte nejprve jednou, a potom druhou nosní dírkou – tu druhou si zacpěte.

Domácí dechové cvičení

Pokud chcete na svém dýchání zapracovat i doma, existuje jednoduché cvičení, kterému se můžete věnovat každý den.

 1. Lehněte si na podlahu, obě nohy pokrčte v kolenou a pod hlavu si dejte polštář.
 2. Pokud se vám bude lépe soustředit se zavřenýma očima, zavřete si je.
 3. Jednu ruku si položte na hrudník a druhou na břicho pod poslední žebro.
 4. Nyní se zhluboka nadechněte nosem.
 5. Měli byste cítit, jak se vám nafukuje a rozpíná do stran hrudník a břicho.
 6. Ani s jednou rukou nehýbejte. Jen je v klidu nechte položené tam, kde jsou, a vnímejte tlak, kterým do nich tlačí vaše plíce a bránice.
 7. Následně pomalu vydechněte pusou a pokuste se břišní svaly zatlačit do páteře. Toto opakujte alespoň s deseti nádechy a výdechy.

Zdroje: businessinsider.com

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu