Nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí v souvislosti s kontaktními čočkami. Děláte je také?

Nošení kontaktních čoček místo brýlí upřednostňuje mnoho lidí. Čočky svým nositelům nabízejí mnohé výhody, ale zároveň na ně kladou i nároky, které se týkají péče o ně. Kontaktní čočky jsou totiž v přímém kontaktu s očima, a proto je důležité dodržovat správné návyky péče, které oči ochrání před možnými potížemi. Mnoho nositelů čoček se ale poměrně často dopouští několik chyb. Patříte mezi ně i vy?

Nosíte čočky déle, než je doporučeno

Existuje mnoho druhů kontaktní čoček. Nejběžnějšími jsou měkké čočky, jejichž použitelnost je nejčastěji od jednoho dne do jednoho měsíce. Nošení čoček delší dobu, než je jejich doporučená doba, může být pro oči škodlivé. Oči jsou totiž vystaveny většímu riziku infekce v důsledku nahromadění nejrůznějších zárodků a bakterií, které se na povrchu čoček nacházejí bez ohledu na to, že je čistíte speciálním roztokem.

Je důležité si uvědomit, že vyměnit čočky je třeba i tehdy, pokud jste je z nejrůznějších důvodů několik dní nenosili. Pokud například nosíte třicetidenní čočky, otevřeli jste nový pár, ale potom jste dva týdny nosili brýle, měli byste je stejně po uplynutí 30 dní vyhodit a vyměnit.

Pravidelně nečistíte nebo nevyměňujete pouzdro

Obecně se doporučuje pouzdra na kontaktní čočky vyměňovat každé tři měsíce a mezitím je každý den čistit. Jinak může docházet k hromadění bakterií v pouzdře, a to může následně vést k infekci nebo jiným problémům. Po vyjmutí čoček z pouzdra byste měli starý roztok vylít a celé pouzdro následně vypláchnout roztokem na kontaktní čočky. Poté nechte pouzdro volně uschnout. Vyvarujte se mytí pouzder vodou z vodovodu. I když je tato voda bezpečná k pití, může obsahovat mikroorganismy, které mohou způsobit v oku infekci.

Před manipulací s čočkami si nemyjete ruce

Někdy se s nadsázkou říká, že čočky jsou jen tak čisté, jak čisté jsou ruce, které s nimi manipulují. Vaše ruce a nehty na sobě mohou nést stovky různých druhů bakterií a jejich dotyk s okem může způsobit infekci. Je důležité, abyste si před nasazením nebo vyjmutím čoček vždy umyli ruce antibakteriálním mýdlem.

V čočkách spíte

Pokud nenosíte čočky, které jsou určeny ke spánku, doporučuje se čočky před usnutím vyjmout. Ponechání čoček přes noc blokuje přístup kyslíku k rohovce, což může vést k vytváření nových cév na rohovce. Odborně se tomu říká neovaskularizace rohovky. Nošení čoček přes noc může také způsobit vředy, zarudnutí očí, bolest a výtok. V neposlední řadě usínání v jednorázových čočkách zvyšuje riziko oční infekce.

Zdroj: health.com, downtowneyes.com

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu