Některé odborné studie potvrzují souvislost mezi náchylností k určitým nemocem a krevní skupinou

Když se řekne A, B, AB či 0, většina lidí ví, že se jedná o označení krevních skupin neboli krevních typů. Zastoupení jednotlivých krevních skupin v populaci je v jednotlivých zemích různé. Již dlouhou dobu lékaře i veřejnost zajímá možná souvislost mezi krevní skupinou a různými onemocněními. Může mít krevní skupina vliv na tom, že je jedinec náchylnější ke vzniku určitého onemocnění?

Krevní skupina a kardiovaskulární onemocnění

Zdá se, že ano. Podle studie zveřejněné v časopise eLife mají lidé s určitými krevními skupinami vyšší pravděpodobnost vzniku krevních sraženin, ledvinových kamenů či hypertenze v těhotenství. Na základě výzkumů provedených ve Švédsku bylo zjištěno, že lidé s krevní skupinou A nebo B mají větší pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění nebo výskytu krevních sraženin než lidé s krevní skupinou 0. Po prozkoumání zdravotních registrů s informacemi o více než pěti milionech osob nalezli vědci souvislost mezi krevní skupinou a téměř padesáti nemocemi.

Ledvinové kameny či hypertenze v těhotenství

Osoby s krevní skupinou A mají vyšší pravděpodobnost výskytu krevní sraženiny, u lidí s krevní skupinou 0 je vyšší pravděpodobnost výskytu krvácivých poruch. U žen s krevní skupinou 0 se častěji vyskytovaly potíže s vysokým tlakem v době těhotenství. Lidé s krevní skupinou B mají naopak nižší riziko vzniku ledvinových kamenů. Autoři studie nicméně uvádějí, že je třeba provést ještě další výzkumy, které by výsledky potvrdily, nebo zjistily, že pro tyto vztahy existují alternativní vysvětlení.

Krevní skupina a infekční nemoci

Souvislostí mezi určitými krevními skupinami a náchylností k některým infekčním onemocněním, jako je žloutenka typu B, SARS a v poslední době také koronavirus, se zabývaly také jiné odborné práce. Pokud jde o koronavirus, pacienti s krevní skupinou 0 měli na základě některých dat menší pravděpodobnost závažnějšího průběhu nemoci než pacienti se skupinou A či AB. I v tomto případě je ale potřeba ještě dalších výzkumů k potvrzení či vyvrácení těchto závěrů.

Zdroj: elifescience.org, hematology.org,

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu