Nepodceňujte čich! Může nám pomoci rozpoznat celou řadu zdravotních problémů

V porovnání se zrakem či sluchem je čich často poněkud podceňovaným smyslem. Většinou si jeho důležitost uvědomíme pouze tehdy, kdy ucítíme krásnou vůni či naopak velmi nepříjemný zápach. Vědci ale zjistili, že čich nám může pomoci k identifikování nejrůznějších zdravotních potíží a nemocí. Řada odborných studií totiž upozorňuje na to, že jedním z prvotních příznaků určitých onemocnění a zdravotních problémů je změna tělesného pachu. Právě čich nám tak v takových případech může pomoci zjistit, že něco není zcela v pořádku.

Rozmanité infekce, cukrovka i problémy s dásněmi

Jistě jste si všimli, že i když máte „pouhou“ chřipku nebo angínu, váš tělesný pach se mění. Právě nejrůznější virové či bakteriální infekce jsou totiž tím nejčastějším důvodem, který změnu pachu způsobí. Říká se, že například psi tak to, že na nás tak zvaně něco leze, vycítí z našeho pachu ještě mnohem dříve, než nám začne být „divně“. Dalším faktorem, se kterým souvisí nelibý zápach, tentokrát linoucí se především z našich úst, jsou infekce dásní a potíže se zuby. V neposlední řadě i lidé trpící cukrovkou mají dech cítit trochu jinak.

Problémy s játry i plícemi

Játra patří k velmi důležitým orgánům v našem těle. Bohužel současný rychlý a nezdravý životní styl jim může způsobit řadu problémů. Jedním z prvních příznaků toho, že se s játry něco děje a nefungují zcela správně, je nevábně vonící dech, pot i moč. Zápach, který do určité míry připomíná syrové ryby, souvisí s hromaděním toxických látek v játrech. Druhým orgánem, kterému nezdravý život, především ve spojení s kouřením, nesvědčí, jsou plíce. Lékaři potvrzují, že pacienti trpící rakovinou plic mají dech touto nemocí ovlivněný. V Izraeli dokonce nedávno představili speciální přístroj, který dokáže rakovinu diagnostikovat právě na základě dechu určité osoby.

Těhotenská preeklamsie i roztroušená skleróza

Pokud zapáchající dech trápí těhotné ženy, může se jednak o příznak onemocnění nazývaného preeklamsie. Kromě nevábně vonícího dechu je preeklamsie doprovázená rovněž vysokým krevním tlakem a výskytem bílkovin v moči. V neposlední řadě můžete pomocí čichu identifikovat také roztroušenou sklerózu. Při tomto autoimunitním onemocnění imunitní systém napadá vlastní tkáně a trvale je poškozuje. I když je roztroušená skleróza nejčastěji diagnostikována pomocí magnetické resonance, existují odborné studie, které ji spojují rovněž s určitým zápachem v dechu.

Zdroj: scientificamerican.com

Autor: Martina Šťastná
if (show_sssp) { document.querySelector(".fb-comments").remove(); }
zavřít reklamu