Plavání: Nenáročný způsob, jak si udržet silné srdce i bystrou mysl

Léto je už sice nenávratně pryč, ale to neznamená, že byste s vaší další návštěvou bazénu měli počkat, až se opět vrátí. Plavání a další vodní aktivity jsou totiž velmi prospěšným druhem pohybu. Velkou zásluhu na tom má samotná voda, která našemu tělu nabízí vztlak i odpor. Plavání je tak dobrá volba téměř pro každého.

Šetří vaše klouby

Neříkáme, že plavání je snadné, ale zatěžuje vaše tělo mnohem méně než například běh nebo jízda na kole. To proto, že cvičení ve vodě snižuje dopad váhy vašeho těla na klouby. To je užitečné nejen v případě, že trpíte zdravotními potížemi, které způsobují ztuhlost nebo bolest kloubů.

  • Artritida – plavání je již dlouho známo jako jedna z nejlepších možností cvičení pro lidi s artritidou, protože pomáhá zmírnit příznaky a zlepšit svalovou sílu. 
  • Fibromyalgiestudie na ženách trpících fibromyalgií zjistila, že pravidelné plavání po dobu osmi měsíců vedlo ke zlepšení jejich tělesných funkcí o 20 % a ke zlepšení ztuhlosti o 53 %. 
  • Obezita – nadměrná hmotnost může způsobovat tlak na klouby, které jsou pak ztuhlé a bolestivé. Díky vztlaku vody je plavání a další aktivity ve vodě skvělou možností i pro lidi s obezitou a nadváhou.
  • Těhotenství – těhotenství může přinášet nejrůznější potíže, včetně bolestí svalů a kloubů. Pohyb ve vodě může přinést úlevu. 
  • Snížená pohyblivost – cvičení ve vodě může pomoci snížit bolest, pokud máte zdravotní potíže, které celkově negativně ovlivňují vaši pohyblivost, jako je například svalová dystrofie nebo roztroušená skleróza. 

Udržuje vaše srdce silné

Chcete udržet své srdce v nejlepší kondici? Bylo prokázáno, že plavání:

  • zlepšuje hladinu cholesterolu
  • snižuje krevní tlak
  • snižuje riziko srdečních onemocnění

Výzkumy ukazují, že plavci mají o 41 % nižší riziko úmrtí na srdeční onemocnění nebo mrtvici než neplavci a navíc mají celkově o 28 % nižší riziko předčasného úmrtí. Plavání se mohou věnovat i lidé, kteří se zotavují ze srdečního selhání nebo trpí ischemickou chorobou srdeční. 

Plavání a astma

Plavání zlepšuje sílu a kapacitu plic. Díky plavání pak tělo efektivněji využívá kyslík, takže pokud vám bylo diagnostikováno astma nebo chronická obstrukční plicní nemoc, může vám pomoci s dýcháním.

Nicméně studie také ukázaly, že dlouhodobé vystavení dezinfekčním prostředkům používaným k čištění bazénů může riziko astmatu paradoxně zvýšit. Proto postupujte opatrně a vždy se poraďte se svým lékařem, zda je pro vás plavání vhodné.

Mladá žena v bazénu.
zdroj: unsplash.com

Podporuje zdravé stárnutí

Plavání je skvělá volba cvičení, která vám pomůže udržet si zdraví, jak léta přibývají. Studie na ženách po menopauze s vysokým krevním tlakem zjistila, že plavání snižuje krevní tlak a zlepšuje stav tepen.

Menopauza také způsobuje pokles hustoty kostí, což může vést ke křehkým kostem. Výzkumy prokazují, že plavání má pozitivní vliv na zdraví kostí, může dokonce pomoci do určité míry odvrátit osteoporózu. 

Je třeba provést další výzkum, ale ukazuje se, že pravidelné plavání může zlepšit rovněž kognitivní funkce, což je důležité zejména s přibývajícím věkem.

Plavání je navíc jednou z těch aktivit, které vám umožní zablokovat okolní svět a prostě jen být. Může tak představovat účinný způsob, jak se zbavit stresu.

Jak často bychom měli plavat, abychom získali tyto výhody?

Pokud začnete plavat, pocítíte některé výhody, i když se této aktivitě nebudete věnovat všeobecně doporučovaných 150 minut týdně.

Jedním z největších omylů, kterému lidé věří, je, že při kardio cvičení z nich musí téct pot. Ale ve skutečnosti stačí jen vstát a hýbat se. Pokud celý den sedíte u stolu, je jakýkoli pohyb lepší než žádný.

Zdroj: swimming.org, blogs.bmj.com, medicaljournals.se, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, journals.lww.com, atsjournals.org

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu