Po cestě na rodinný výlet žena ztratila vědomí, předcházela tomu obyčejná bolest hlavy

I nevinný výlet se z minuty na minutu může zkomplikovat. Zdravá 34letá žena bojovala v nemocnici o život poté, co ji přepadla náhlá bolest hlavy. Lékaři předpokládali, že nepřežije, ale ona všem ukázala, kolik síly v sobě má. Seznamte se s příběhem Sidne Hirsch.

Sidne je spoluzakladatelkou Healing Heels

Sidne Hirsch a její partner Michael Wetmore si užívali rušný velikonoční víkend v Chicagu, když došlo k tragédii. „Byl to jeden z prvních krásných jarních dnů v Chicagu,“ říká Michael. Mladý pár byl na cestě k rodičům Sidne, kteří každoročně na Velikonoce pořádali rodinný oběd. „Chtěla pomoci své matce Dianě,“ vzpomíná její přítel na slova Sidne, která je spoluzakladatelkou společnosti Healing Heels – společnost, která vyrábí obuv pro ženy s rakovinou.

Během cesty zkolabovala

Pár nasedl do auta, naložili i své psy Charlie a Sammy a vyrazili. Najednou, když byli jen několik metrů od domu, začala Sidne pociťovat bolesti hlavy. O dvacet minut později ji už sanitka převážela do místní nemocnice, Sidne nereagovala. Vyšetřením lékaři zjistili, že žena utrpěla masivní krvácení do mozku způsobené arteriovenózní malformací (AVM) – vrozenou spletí abnormálních krevních cév, jenž spojují tepny a žíly v mozku. AVM postihuje méně než 1 % populace. Z tohoto procenta má krvácení pouze 2–4 % lidí.

Nepřehlédněte: Shannon Bream: Celé dva roky jsem žila v bolestech očí. A to hlavně při spánku. Řekli mi, že jsem přecitlivělá

Podstoupila operaci, která trvala 11 hodin

Sidne byla jedním z nejvzácnějších případů, jaké si lze představit. CT vyšetření ukázalo krvácení na pravé straně mozku, proto musela být vrtulníkem převezena do nemocnice Northwestern v Chicagu. Podle lékařů let nemusela přežít, jenže ona se nevzdávala. Její stav umožňoval mozkovou operaci trvající dlouhých jedenáct hodin. Poté byla převezena na jednotku intenzivní péče, kde zůstala, dokud se tekutina v mozku nevstřebala.

Má poškozenou celou levou část těla

Během několika dní udělala pozoruhodné pokroky, dokonce ji odpojili od plicního ventilátoru. Radost měli i její rodiče, když začala mluvit a poznala je. Sice si některé věci pamatuje, ale pouze krátkodobě – její přítel situaci přirovnává k filmu s Adamem Sandlerem, 50x a stále poprvé. Navzdory jejímu pokroku má Sidne před sebou ještě dlouhou cestu.

AVM – Arteriovenózní malformace

Arteriovenózní malformace (AVM) je abnormální spleť krevních cév spojujících tepny a žíly, jenž narušuje normální průtok krve a krevní oběh. Arterie jsou zodpovědné za přívod kyslíku ze srdce do mozku.

Žíly přenášejí krev s nedostatkem kyslíku zpět do plic a srdce. Když AVM naruší tento proces, okolní tkáně nemusí být dostatečně zásobovány kyslíkem, postižené tepny a žíly se mohou oslabit a prasknout. Pokud se AVM odehraje v mozku a praskne, může způsobit krvácení, mozkovou mrtvici nebo poškození mozku.

Příznaky:

Příznaky AVM se liší podle toho, kde se nachází.

  • Krvácení,
  • progresivní ztráta neurologické funkce,
  • bolesti hlavy,
  • nevolnost a zvracení,
  • záchvaty,
  • ztráta vědomí.

Lékařskou pomoc vyhledejte hned, pokud máte jakékoliv příznaky AVM – bolesti hlavy, závratě, problémy se zrakem a změny v poznávání osob nebo v jiné neurologické funkci. AVM je způsobena vývojem abnormálních přímých spojení mezi tepnami a žilami, ale odborníci nechápou, proč k tomuto jevu dochází.

Autor: Bára Králová
ZAVŘÍT