Podzimní počasí: Existuje souvislost mezi pobytem v dešti a nachlazením?

Když jste byli malí, pravděpodobně jste od rodičů či prarodičů slýchali, že když si budete hrát venku v dešti, určitě se nachladíte. Nakolik je tato duchaplná moudrost pravdivá? Vyplatí se nám i v dospělosti vyhýbat zmoknutí v dešti?

Může pobyt venku v dešti způsobit nachlazení?

Pravdou je, že po delším pobytu v dešti se může skutečně stát, že vaše pravděpodobnost onemocnět vzroste. Je to ale trochu složitější, než by se podle starého rčení mohlo zdát.

Nachlazení způsobují viry, nikoli déšť. Pokud jste však delší dobu mokří a prochladlí, může to podle odborných studií snížit obranyschopnost vašeho imunitního systému, takže je pravděpodobnější, že se nakazíte viry, které nachlazení způsobují. Neznamená to ale, že se nachladíte stoprocentně.

Můžete nachlazení předcházet?

Nachlazení způsobuje více než dvě stě různých nakažlivých virů. Proti běžnému nachlazení neexistuje žádné očkování, které by vás ochránilo, můžete ale snížit riziko onemocnění.

Mezi způsoby, jak snížit pravděpodobnost nachlazení, patří časté mytí rukou, vyhýbání se zbytečnému dotýkání úst a očí, vyhýbání se kontaktu s nachlazenými lidmi, dezinfikování povrchů, kterých se často dotýkáte, a obecně dodržování zásad zdravého životního stylu.

Nachlazený mladý muž.
zdroj: unsplash.com

Mezi příznaky běžného nachlazení obvykle patří ucpaný nos a rýma, kýchání, bolest v krku, kašel, bolest hlavy a únava. Příznaky se obvykle projeví několik dní po nakažení. Dospělí mají v průměru asi dvě až tři nachlazení ročně, u dětí se nachlazení objevuje častěji. Lidé jsou nejčastěji nachlazeni na podzim a na jaře, ale nachladit se můžete kdykoli.

Jaká je léčba nachlazení a lze nachlazení zkrátit?

Existuje celá řada volně prodejných léků proti chřipce a nachlazení. Při ucpaném nose mohou pomoci též dekongestivní spreje, při bolestech a horečkách, pokud se objeví, může ulevit ibuprofen. Vyzkoušet můžete i některé domácí prostředky, jako je kloktání slané vody nebo výplach nosu solným roztokem.

Většina nachlazení odezní během jednoho či maximálně dvou týdnů a většina lidí je schopna nachlazení vyléčit sama doma, aniž by museli kontaktovat lékaře. Příležitostně se nicméně může nachlazení rozvinout do bronchitidy nebo zápalu plic. To je pravděpodobnější, pokud máte oslabený imunitní systém nebo jiné zdravotní potíže dýchacích cest, jako je astma.

Zdroj: everydayhealth.com, jacionline.org, nhs.uk

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu