Přemnožení kvasinek v organismu. Kdy jsou pro člověka nebezpečné?

Kvasinky jsou součástí těla každého z nás. Pokud s ostatními bakteriemi žijí v rovnováze, jejich přítomnost ani nepocítíte. Jestliže ale dojde k jejich přemnožení, nastává v těle opravdový problém, který je nutné vyřešit. Při jejich zvýšeném množství se totiž jedná o infekci, která postupně zasahuje různé části v těle.

Příčiny přemnožení kvasinek

Nerovnováhu mezi bakteriemi a přemnožení kvasinek způsobuje mnoho faktorů. Mezi vážnější patří podle lékařského magazínu Medical News Today například HIV, chemoterapie, cukrovka, užívání antibiotik nebo těhotenství.

Bohužel se ale problém objevuje i běžně u lidí s obezitou, jedinců, kteří trpí chronickým stresem, při užívání hormonální antikoncepce nebo vlivem kouření. Nezdravý životní styl téměř vždy přináší nerovnováhu mikrobiomu, ovšem kvasinky jsou již lékařům lépe známé a vědí o dopadech jejich přemnožení.

Kdy je tělo v nebezpečí

Kvasinky jsou vlastně houbovou a plísňovou infekcí, jak tvrdí také poznatky Ministerstva zdravotnictví. Při přemnožení zasahují nejčastěji pohlavní orgány, ústa a střeva. Při vážnějším stavu se přesouvají hlouběji do těla. Dostávají se do krevního oběhu a vnitřních orgánů, jako jsou ledviny, mozek a srdce.

U pohlavních orgánů se tato skutečnost projevuje výtokem, svěděním a pálením při močení. Při zasažení orgánů v těle je mnohem obtížnější stav rozeznat a často se to nedaří ani lékařům. Někdy se problém projevuje teplotou, horečkou a zimnicí. Jasným signálem pro lékaře poté bývá, že se příznaky nelepší ani při využití antibiotik.

Prevence

Nevýhodou zatím je, že je toto plísňové onemocnění velice odolné proti řadě léků a v pokročilém stadiu je těžké zastavit postup, což potvrzují i odborné studie. Obecně se doporučuje dbát na prevenci, a to nošením prodyšného spodního prádla, předcházením vzniku cukrovky zdravým životním stylem, užíváním antibiotik jen v nutných případech a omezení konzumace cukru.

Zdroj: Medicalnewstoday.com, Cdc.gov

Autor: Tereza Málková
zavřít reklamu