Proč a jak udržet používání internetu pod kontrolou?

Pořekadlo „oheň je dobrý sluha, ale zlý pán“ by se dalo velmi jednoduše změnit na „internet je dobrý sluha, ale zlý pán“. Mnoho z nás totiž v jeho společnosti tráví až příliš mnoho času. Někteří si sice tuto „závislost“ uvědomují, ale pustit se s ní do boje často není úplně lehké.

Snažte se, aby byl přístup k internetu méně pohodlný

První a nejjednodušší věcí, kterou můžete udělat, je učinit přístup k internetu méně pohodlným. Je to digitální obdoba toho, jako když si zápěstí omotáte gumičkou, kterou přetrhnete vždy, když se chystáte zopakovat nějaký špatný návyk. I malá překážka mezi námi a nezdravým chováním nám může pomoci zastavit se, rozmyslet si to a učinit „zdravější volbu“.

Co tedy můžete udělat? Vypněte modem, když ho nepoužíváte, vymažte uložené heslo k síti, abyste ho museli vždy znovu zadávat ručně, přesuňte ikonu prohlížeče z plochy do sekundární složky nebo jednoduše vypněte telefon, když se večer vrátíte domů.

Tři mladé dívky s mobilním telefonem na gauči.
zdroj: freepik.com

Zvažte instalaci blokovací služby

Pokud vás pravidelně láká určitá webová stránka, může vám blokovací služba přidat další překážku, která může zabránit tomu, abyste podlehli pokušení. Můžete to udělat tak, že si pohrajete se svými firewally nebo filtry, ale nejjednodušší způsob je nainstalovat nějaký bezplatný blokátor webových stránek.

Vyzkoušejte něco nového

Zamyslete se nad změnou prohlížeče, domovské stránky nebo výchozího vyhledávače. Přechod na jinou službu s lepšími obchodními praktikami a větší transparentností vám může pomoci vyhnout se manipulativním cyklům prokliků na obsah některých služeb.

Vzhledem k tomu, že neustálá potřeba internetu a s ním souvisejících informací, zábavy či sociálních sítí je svým způsobem celosvětový problém, existuje celá řada programů i aplikací, které vám mohou pomoci „udržet používání internetu pod kontrolou“.

Nemusí se samozřejmě jednat jen o vás, ale také o vaše děti, především ty dospívající. Studie ukazují, že téměř 40 % dvacetiletých studentů je na internetu silně závislých. Mladí lidé, kteří tráví na internetu značné množství času, mají pak v důsledku své závislosti často nejen studijní, ale také psychologické problémy, trpí úzkostmi a depresemi.

Zdroj: greatist.com, mentalhealth.org.uk, ncbi.nlm.nih.gov

Autor: Martina Šťastná
zavřít reklamu