Rozedmu plic způsobuje hlavně kouření. Kuřáků je velké množství, a tak je důležité umět zmírnit příznaky této nemoci

Rozedma plic neboli plicní emfyzém je chronickým plicním onemocněním, které je způsobeno trvalým poškozením či zaniknutím přepážek plicních sklípků. Potíže s vydechováním vzduchu postupně vedou ke hromadění vzduchu v plicích. Rozedma se nedá úplně vyléčit, ale lékaři jsou schopni zmírnit příznaky nemoci a zpomalit její průběh.

Co onemocnění vlastně znamená?

Rozedma plic znamená trvalé abnormální rozšíření dýchacích cest a úbytkem plicní tkáně. Funkční část plic, která zajišťuje dechovou výměnu mezi plicní tkání a krví, se s postupem onemocnění neustále zmenšuje.

Příčiny onemocnění

Plicní emfyzém může být vrozený, ale většinou se objevuje v důsledku silného kouření. U silných kuřáků se v plicích neustále tvoří mírný zánět, který poškozuje plicní tkáň. Mírné poškození plicních sklípků může být způsobeno také stárnutím organismu. Problematický je i pobyt v zakouřeném či jinak znečištěném prostředí a časté bronchitidy.

Příznaky onemocnění

Pokud jde o projevy plicního emfyzému, pacienti s touto nemocí mohou žít mnoho let a ani si obtíží nevšimnou. Postupně se ale začínají objevovat problémy jako je dušnost, kašel, potíže s vydechováním a bolesti hlavy. Kromě toho se dostavuje také podrážděnost a únava v důsledku nedostatečného okysličení. Příznakem nemoci mohou být také takzvané paličkovité prsty. Jde o zvětšení posledních článků prstů a zaoblení nehtů, což je způsobeno špatným cévním zásobováním.

Diagnostika onemocnění

Mnoho lékařům napoví už samotný tvar pacientova hrudníku. Patrná je změna hrudníku v soudkovitý tvar a rovnoběžný průběh žeber. V plicích se postupně objevují dutiny naplněné vzduchem, případně též hnisem. Pokud prasknou, dojde k pneumotoraxu a možné smrti pacienta. Při poslechu plic je slyšet oslabené dýchání s výrazně prodlouženými výdechy a slabé srdeční ozvy, protože je srdce překryto nadmutými plícemi. Změny odhalí rentgen.

Léčba onemocnění

Rozedmu plic bohužel není možné zcela vyléčit, ale lze zmírnit jednotlivé příznaky. Pacient se musí zcela vyhnout kouření, a to i pasivnímu. Následně se podává kyslík, který by měl napomoci k úpravě mikroklimatu v plicích. Důležitý je také dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu, správná životospráva a dechová cvičení. Z léků se pacientům podávají bronchodilatancia, která zmírňují dušnost a kašel. Jinak je léčba stejná jako u chronické bronchitidy a střídá se užívání antitusik a expektorancií.

Protože příznaky rozedmy plic jsou zpočátku nenápadné, mnoho pacientů o svém onemocnění nic netuší i celá léta. Jenže poslední dobou na toto onemocnění a komplikace s ním spojené umírá stále víc lidí. Pokud je plicní emfyzém odhalen včas, délka života závisí hlavně na přístupu pacienta. Jakmile máte problémy s dýcháním, návštěvu lékaře neodkládejte, zejména pokud kouříte!

Autor: Michaela Richterová
zavřít reklamu